היגואין ומסי באימון נבחרת ארגנטינה (צילום: רויטרס)
היגואין ומסי באימון נבחרת ארגנטינה | צילום: רויטרס

בנבחרת ארגנטינה מברכים על הביטול, בישראל מגנים: חלוץ נבחרת ארגנטינה גונזאלו היגואין אישר הלילה (בין שלישי לרביעי) את הדיווחים על ביטול משחק הידידות בירושלים וכינה את ההחלטה "הדבר הנכון לעשות". מנגד, ראש הממשלה בנימין נתניהו נשאל בעלייה למטוס מצרפת לבריטניה על עמדתו בנוגע לביטול המשחק והגיב: "ממשיכים הלאה, חבר'ה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"אני חושב שבסופו של דבר הם עשו את הדבר הנכון וזהו", אמר היגואין בריאיון לרשת ESPN. "כמובן שהדבר החשוב ביותר הוא בריאות ושכל ישר. אנחנו מאמינים שהדבר הכי נכון היה לא לנסוע לשם". למרות החגיגות ברשות הפלסטינית ובתנועת ה-BDS, בהתאחדות הכדורגל הישראלית הבהירו כי טרם התקבלה הודעה רשמית על ביטול המשחק: מסיבת עיתונאים רשמית בנושא צפויה בשעה 16:30.

"בוקר עצוב לאוהדים"

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, הגיב בצער לביטול משחק הידידות: "זה באמת בוקר עצוב לאוהדים, בתוכם אפילו כמה מנכדיי, אבל יש ערכים שגדולים גם יותר ממסי. הפוליטיזציה שטמונה בצעד הארגנטינאי מדאיגה אותי מאוד. גם בתקופות הקשות ביותר עשינו כל מאמץ כדי להותיר שיקולים שאינם ספורט טהור מחוץ למגרשים וחבל שנבחרת ארגנטינה לא הקפידה לעשות זאת גם הפעם".

התאחדות הכדורגל תקיים מסיבת עיתונאים בשעה 16:30. "יו"ר ההתאחדות לכדורגל עופר עיני והמנכ"ל רתם קמר נמצאים בקשר ישיר החל מאמש עם מארגני המשחק, ראשי ההתאחדות הארגנטינית וראשי פיפ"א בעקבות הידיעות על ביטול הגעתה של נבחרת ארגנטינה למשחק המתוכנן עם נבחרת ישראל במוצאי שבת הקרובה", נמסר. "נכון לעכשיו לא התקבל כל אישור רשמי על ביטול המשחק, אם כי ברור שעצם קיומו מוטל בספק".

בהתאחדות הוסיפו כי הם "רואים בחומרה את האיומים הפיזיים והברוטליים שחצו כל קו אדום שהשמיע ראש ההתאחדות הפלסטינית ג'יבריל רג'וב וההתאחדות תפעל ככל יכולתה בעניין במוסדות הכדורגל העולמי. יו"ר ההתאחדות יעביר בהמשך היום מכתב תלונה חריף לנשיא פיפ"א ג'יאני אינפנטינו בדרישה למצות את הדין עם מי שהעזו להסית מפורשות לפגוע בשחקני כדורגל ופעלו לטרפד משחק ידידות בין שתי הנבחרות. שחקני הנבחרת עודכנו על ידי ההתאחדות כבר אתמול על הסיטואציה החריגה, וככל שיגיע להתאחדות מידע רשמי וסופי נעדכן".

הפגנה של פרו פלסטינים נגד המשחק (צילום: רויטרס, חדשות)
מחאת ה-BDS עבדה? | צילום: רויטרס, חדשות

שר הביטחון אביגדור ליברמן תקף הבוקר את התנהלות נבחרת ארגנטינה: "חבל שאבירי הכדורגל מארגנטינה לא עמדו בלחץ המסיתים שונאי ישראל שמטרתם היחידה לפגוע בזכות הבסיסית שלנו להגנה עצמית ולהביא להשמדת ישראל", כתב בחשבון הטוויטר שלו. "לא ניכנע בפני חבורת אנטישמים תומכי טרור".

שרת התרבות והספורט עוד הביעה תקווה הלילה כי נבחרת ארגנטינה "לא תיכנע לאיומי הטרור". רגב ציינה כי מאז שנבחרת ארגנטינה הודיעה על הגעתה למשחק מול נבחרת ישראל, "ארגוני טרור שונים החלו לשלוח מסרים והודעות לשחקני נבחרת ארגנטינה ולבני משפחתם ובהם איומים מפורשים לפגיעה בחייהם ובחיי משפחתם". רגב התייחסה גם לטענה שביטול המשחק נובע מהחלטה על קיומו בירושלים: "אלה דברי הבל שנותנים לגיטימציה לטרור ולתומכי ה-BDS נגד מדינת ישראל. לצערי יש לנו סוסים טרויאנים בכנסת שנותנים רוח גבית לטרור".

המחאה: "אתם מסייעים לכבס את פשעי הכיבוש"

הידיעה על ביטול המשחק מול ישראל כובשת את הכותרות גם בארגנטינה: הדיווחים במדינה מצביעים על שתי סיבות לאי הגעת הנבחרת לישראל: הלחץ הפוליטי שהופעל על הנבחרת הארגנטינית מצד ארגונים פלסטינים ובני בריתם שלא להגיע ולשחק נגד הנבחרת הישראלית בירושלים, אבל גם חוסר הרצון של השחקנים והנבחרת לטוס לישראל ולאחר מכן לחזור לאירופה. בתחנת הרדיו היהודית בארגנטינה הדגישו שגם פגישה עם האפיפיור לפני המשחק בוטלה בעקבות חוסר הנכונות של השחקנים "להתרוצץ" לפני המונדיאל.

התקשורת הארגנטינית מזכירה את האפשרות של קיום משחק בין הנבחרות בברצלונה, אבל לא מפרטת האם מדובר בהצעה רצינית. גם השיחה בין נתניהו לנשיא מאקרי, שלא הביאה לפתרון, עלתה לכותרות. בעיתון "קלרין" סופר כיצד המחאה נגד נסיעת ארגנטינה לישראל תפסה תאוצה: ההפגנה החלה ב-10 פעילים שהתמקמו ליד מחנה האימונים של הנבחרת, החזיקו שלטים וקראו "מסי אל תלך".

"התנגד לקיום המשחק". מסי (צילום: רויטרס)
"התנגד לקיום המשחק". מסי | צילום: רויטרס

המוחים לבשו חולצות של מספר 10 הארגנטיני עם כתמי דם: "אם תשחקו נגדם, אתם מסייעים לכבס את פשעי הכיבוש הישראלי", טענו אוהדיו של מסי שביקשו לבטל את הביקור בישראל. "אל תשחקו בישראל" היה המסר העיקרי של המפגינים: "אנו מבקשים מלאו מסי ומארגנטינה לא לקחת חלק במשחק שמופעל על ידי שלטון האפרטהייד. במשחק הזה ייעשה שימוש על ידי ישראל כדי לכסות את טבח נגד העם הפלסטיני, כדי לאשר מחדש את ירושלים כבירה שלהם, בניגוד לחוק הבינלאומי".

הדיווחים על ביטול המשחק נחשבים ל"הישג" פלסטיני, עליו מיהרו לברך גופים שונים המזדהים עם המטרה. תנועת ה-BDS בירכה בעמוד הטוויטר שלה על ההחלטה לא להגיע למשחק: "הקבוצה הגיבה לקמפיין היצירתי של אוהדים מרחבי העולם המוקיעים את הכיבוש שעושה ישראל באמצעות ספורט", כתבה בציוץ אחד ובאחר הוסיפה: "תודה לך ארגנטינה".

גם התאחדות הכדורגל הפלסטינית בירכה על ביטול המשחק, מהלך אותו ניסתה לקדם בימים האחרונים: "תודה לכל הגופים והמוסדות העממיים בעולם שעבדו קשה כדי שהמסר של הספורט והכדורגל ינצחו ולא יהפכו לכלי בידי פוליטיקאים לסחיטה פוליטית. ההתאחדות הפלסטינית מברכת את שחקני ארגנטינה בהנהגת הכוכב מסי ושאר השחקנים שסירבו לשמש גשר להשגת מטרות בלתי ספורטיביות".

בהכנת הידיעה השתתפו בן מיטלמן, עמית ולדמן, שושי חתוקה וירון אברהם.