"התנגד לקיום המשחק". מסי (צילום: רויטרס)
ליאו מסי וחבריו לא יגיעו? | צילום: רויטרס

עכשיו זה רשמי: הבוקר (רביעי) הודיעה שגרירות ישראל בארגנטינה באמצעות ציוץ טוויטר כי אכן בוטל המשחק שתוכנן בין נבחרת ארגנטינה לנבחרת ישראל. בהודעה נכתב כי: "האיומים והפרובוקציות כלפי ליונל מסי, שעוררו באופן הגיוני את החששות מפני המשחק, אינם זרים לחיי היומיום של האוכלוסיה בישראל, שספורטאיה היו פעמים רבות מטרה לאלימות ופיגועים". כמו כן הוסיפה השגרירות כי "הידידות בין ישראל לארגנטינה לא נמדדת במשחק כדורגל". אמש טענה השרה מירי רגב כי הביטול נובע מאיומי ארגוני טרור על חיי  השחקנים ומשפחותיהם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

אמש הודיעה נבחרת ארגנטינה לחברת ההפקה הישראלית על כוונתה לבטל את הגעתה למשחק בישראל. החברה המפיקה את האירוע בישראל ציינה כי טרם הוחלט באופן רשמי האם המשחק אכן ייערך כמתוכנן במוצ"ש הקרוב באצטדיון טדי בירושלים. גורמים בלשכת רה"מ דיווחו כי נתניהו הנמצא בנסיעה מדינית באירופה, שוחח פעמיים עם נשיא ארגנטינה שהודיע כי אין לו איך להשפיע בנושא. בתוך כך חלוץ הנבחרת גונסאלו היגוואין אמר בריאיון ל-ESPN: "סוף סוף קיבלו את ההחלטה הנכונה".

שרת התרבות והספורט, מירי רגב, התייחסה הערב לפרשה לאחר שיחה שקיימה עם יזם האירוע, דני בן נעים: "אני מקווה ששחקני ארגנטינה לא ייכנעו לאיומי הטרור ולארגוני ה-BDS". בשיחה עדכן בן נעים את רגב במאמצים הקדחתניים שנעשים כדי שנבחרת ארגנטינה תבוא לשחק בישראל, על אף הפרסומים אמש. בנוסף, שוחחה השרה רגב עם ראש הממשלה שעדכן אותה בשיחתו עם נשיא ארגנטינה מאקרי ועל הודעתו כי כי לא יוכל להשפיע על שחקני הנבחרת. בנוסף, עודכנה השרה בכך שארגוני טרור שונים החלו לשלוח מסרים והודעות לשחקני נבחרת ארגנטינה ולבני משפחתם ובהם איומים מפורשים לפגיעה בחייהם ובחיי משפחתם. בין היתר נשלחו לשחקנים גם סרטונים ותמונות של גופות ילדים.

השרה רגב התייחסה גם להודעות שהוציאו פוליטיקאים התולים את אי הגעת נבחרת ארגנטינה בקיום המשחק בירושלים: "אלה דברי הבל שנותנים לגיטימציה לטרור ולתומכי ה-BDS נגד מדינת ישראל. לצערי יש לנו סוסים טרויאנים בכנסת שנותנים רוח גבית לטרור". מנגד, חבר הכנסת אחמד טיבי צייץ בתגובה לפרסומים בחשבון הטוויטר שלו: "עוד ניצחון למסי (ולפלסטינים), 1:0 משער עצמי של מירי רגב בדקה ה-90".

הפגנה של פרו פלסטינים נגד המשחק (צילום: רויטרס, חדשות)
ההפגנות שנערכו בברצלונה נגד המשחק | צילום: רויטרס, חדשות

מהפקת המשחק בישראל נמסר בתגובה לדיווח כי: "המצב לא נראה טוב". הארגנטינאים הודיעו לנו שהתשובה הסופית תתקבל בשעות הקרובות אך הכינו את הקרקע לביטול. נבחרת ארגנטינה סיימה היום את האימון בברצלונה שם היא עורכת מחנה אימונים ונתקלה בהפגנות אנטי-ישראליות קיצוניות שכללו את חולצות שחקני נבחרת ארגנטינה מוכתמות בדם. בשל לחץ כבד על השחקנים ובני משפחותיהם, הארגנטינאים יצרו קשר עם ההפקה הישראלית והודיעו להם על ההתפתחויות. כאמור, מאמצים נואשים לשנות את רוע הגזרה".

"אילחם בהחלטה בכל דרך". רג'וב (צילום: רויטרס, חדשות)
הלחץ הפלסטיני עבד. רג'וב | צילום: רויטרס, חדשות

הלחץ על הנבחרת

ההתאחדות הארגנטינאית הייתה נתונה ללחצים פוליטיים אדירים שלא להגיע לישראל מאז פורסם כי נבחרת ארגנטינה תגיע לקיים משחק הכנה לקראת המונדיאל שייפתח בעוד שבוע וחצי ברוסיה. ברחבי ארגנטינה אף נערכו הפגנות בהן קראו לליאו מסי וחבריו לא לשתף פעולה עם "צבא הכיבוש". יו"ר התאחדות הכדורגל של הרשות הפלסטינית ג'יבריל רג'וב קרא לאוהדי ספורט ערבים ומוסלמים לשרוף תמונות וחולצות של כוכב ברצלונה ונבחרת ארגנטינה אם זה ישתתף במשחק הידידות מול ישראל בסוף השבוע.

העקיצה של ח"כ טיבי (צילום: טוויטר)
הציוץ של חה"כ טיבי | צילום: טוויטר

את הדברים אמר רג'וב במסיבת עיתונאים בתום הפגנה מול נציגות ארגנטינה ברמאללה ודרש מהמדינה הדרום אמריקנית לבטל את המשחק שיתקיים במוצאי שבת באצטדיון טדי בירושלים. "מסי, אל תבוא", אמר רג'וב. "אל תיתן לגיטימציה לגזענות ולפשעי הכיבוש".

מי שמיהר לברך על הדיווחים הוא ח"כ ג'מאל זחאלקה, שאף כינה את אצטדיון טדי "אלמלחה": "אני מברך את נבחרת ארגנטינה על ההחלטה לבטל את המשחק באצטדיון אלמלחה. העולם צריך ללחוץ על ישראל כדי שתקבל החלטות האו"ם למען השלום בלי כיבוש".

ח"כ שלי יחימוביץ' הגיבה גם כן לדיווחים על ביטול המשחק וכתבה בחשבון הטוויטר שלה כי "אז ארגנטינה מבטלת. כל כך הרבה כסף, קומבינות ושקרים, חיבוק דוב כל כך מסורבל בצרוף לחץ מטורף לשחק בירושלים, ולקינוח המלמול הזועם של רגב 'אני רוצה לראות אם מסי לא ילחץ לי ולראש הממשלה את היד'. את תראי, את תראי".