"המצגת הביזרית של נתניהו"
"המצגת הביזרית של נתניהו" | צילום:

תוך דקות ספורות, נאום נתניהו אמש (שני) על תכנית הגרעין האירנית עלה לכותרות בעולם ויצר הדים רבים. כלי תקשורת עולמיים מיהרו לסקר את דבריו: בערוצי התקשורת העולמיים כגון CNN, סקיי ניוז ופוקס דנו במשך שעות ארוכות במשמעות דבריו של נתניהו עם פרשנים רבים ובהשלכות האפשריות שיהיו להם על החלטת טראמפ להישאר בהסכם הגרעין או לפרוש ממנו בימים הקרובים.

למצגת המלאה של מסמכי הגרעין האירני לחצו כאן

חלק מכלי התקשורת העולמיים גם העבירו בשידור ישיר את הצהרת נתניהו. הידיעות הראשונות העניקו במה בעיקר לטענותיו ולא לתגובות האירניות. בהמשך עלו טורי פרשנות שנועדו להסביר את משמעות המידע החשאי שהשיגה ישראל, בהם דנו כתבים בכירים בשאלה האם מדובר בהוכחות חותכות.

הפרשנות המודאגת ב-CNN
הפרשנות המודאגת ב-CNN | צילום:

סוכנות הידיעות הצרפתית AFP ציינה כי "נתניהו טוען שיש בידיו הוכחה לתכנית גרעין אירנית סודית", בעוד ברויטרס הדגישו כי "לא נמצא אקדח מעשן במצגת". בסוכנות הידיעות הרוסית RT הדגישו דווקא על העזרים החזותיים של רה"מ: "נתניהו הציג שקפים, מצגת ומדפים מלאים במסמכים שטוענים כי לאירן יש תכנית גרעין".

ברשת CNN נטען בטור פרשנות בעקבות הנאום כי "אירן וישראל קרובות למלחמה יותר מאי פעם". לפי הפרשנות של אורן ליברמן, כתב הרשת בירושלים: "מה שהתבטא עד כה במלחמת מילים ושורת פעולות חשאיות בין ישראל לאירן מתקרב יותר מאי פעם לעימות פתוח". כתב CNN בן ווידמן הפנה במהלך גל השידורים את הזרקור כלפי הגרעין הישראלי: "אף אחד לא מדבר על הפיל בחדר, לישראל יש נשק גרעיני שלא נמצא תחת פיקוח כבר זמן רב".

כך סוקר הנאום ב"גרדיאן" (צילום: The Guardian)
כך סוקר הנאום ב"גרדיאן" | צילום: The Guardian

באתר האמריקני The Atlantic כונה הנאום של נתניהו "מצגת מוזרה" ובטור הפרשנות שפורסם לאחר הנאום נכתב כי נתניהו "תיאר בעיקר תוכניות ישנות". בפוקס ניוז הדגישו כי לדברי נתניהו: "אירן המשיכה לשקר במצח נחושה לאחר חתימת הסכם הגרעין והזיזה מסמכים לאתר חשאי".

בידיעה הראשית של ה-BBC נכתב אמש: "ישראל טוענת שאירן החביאה את תכנית הנשק הגרעיני", ובהמשך סוקרו התגובות בעולם לנאום - בדגש על ההתייחסות הבריטית לטענות נתניהו. ב"גרדיאן" נכתב בידיעה הראשית סמוך לשעה 21:00 שעון ישראל: "נתניהו מאשים את אירן שרימתה בהסכם הגרעין".

הסיקור ב_BBC (צילום: BBC)
הסיקור ב_BBC | צילום: BBC

כלי תקשורת בצרפת ואיטליה הדגישו גם כן את הראיות שהציג נתניהו: ב"לה רפובליקה" צוטט נתניהו כאומר "יש לנו הוכחה שלאירן יש תכנית גרעין פעילה", ובידיעה הראשית של ה"פיגארו" נכתב "נתניהו מאשים את אירן שיש לה תכנית גרעין סודית". ברשת אלג'זירה התייחסו להאשמות של נתניהו בעקבות חשיפת המידע וציינו כי ראש הממשלה "האשים את אירן ש'בחשאי' ממשיכה לפתח את תכנית הגרעין".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו