שי המנהיגים (צילום: Kevin Lim/THE STRAITS TIMES, חדשות)
"אין יותר איום גרעין", טראמפ | צילום: Kevin Lim/THE STRAITS TIMES, חדשות

האופטימיות לאחר פסגת טראמפ-קים נמשכת: נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נחת היום (רביעי) בארה"ב עם שובו מהפסגה ההיסטורית בסינגפור והכריז: "אין יותר איום גרעיני מצפון קוריאה". טראמפ הוסיף ש"הייתה נסיעה ארוכה, אבל עכשיו כולם יכולים להרגיש בטוחים יותר מאשר היום בו נכנסתי לתפקיד".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"הפגישה עם קים ג'ונג-און הייתה חוויה מעניינת וחיובית מאוד, יש פוטנציאל גדול מאוד לעתיד עם צפון קוריאה", הוסיף. טראמפ לא פספס את הזדמנות גם לשלוח עקיצה לקודמו בתפקיד - אובמה. "לפני שנכנסתי לתפקיד אנשים חשבו שאנחנו הולכים למלחמה עם צפון קוריאה, הנשיא אובמה אמר שהיא האויב הכי גדול ומסוכן שלנו", אמר טראמפ והוסיף "לא עוד, תישנו טוב הלילה!".

בציוץ נוסף בטוויטר כתב הלילה הנשיא האמריקני כי קים עשה צעד אמיץ "לקראת עתיד טוב יותר לאנשיו" כשהחליט להגיע לפגישה. "הועידה בנוכחות נשיא ארצות הברית ומנהיג צפון קוריאה מוכיח כי שינוי אמיתי זה דבר אפשרי!", כתב. "העולם לקח צעד אחורה מאסון גרעיני פוטנציאלי. אין יותר שיגורי טילים, ניסויים גרעיניים או מחקר! תודה למזכ"ל קים".

"חסכנו הון על ידי ביטול התמרונים הצבאיים", כתב טראמפ בציוץ אחר. "כל עוד כולם נושאים ונותנים בתום לב -מה שנכון לשני הצדדים".

בצפון קוריאה חוגגים: "סוף לתרגיל הפרובוקטיבי"

גם בצפון קוריאה כבר דיווחו על הצלחת הפסגה - אומנם מעט באיחור, אבל בסופו של דבר גם אזרחי המדינה המבודדת זכו לשמוע על ההבנות שנחתמו בסינגפור. קריינית הטלוויזיה הצפון קוריאנית,KRT, דיווחה על הצלחת הפסגה בין שני המנהיגים. היא הדגישה כי המפגש מעיד על שיפור היחסים בין ארה"ב לצפון קוריאה ומבשר על עידן חדש של שלום ושגשוג בחצי האי. בנוסף ציינה כי טראמפ הביע את כוונתו לעצור את תרגילי הצבא המשותפים עם דרום קוריאה, להפסיק את הסנקציות ולספק ערבויות ביטחוניות לרפובליקה הדמוקרטית הצפון קוריאנית.

סוכנות הידיעות הצפון קוריאנית דיווחה כי קים הסכים לבצע צעדים בוני אמון מול וושינגטון - בתנאי שכאלו יגיעו קודם מצד ארצות הברית. כמו כן, דווח כי טראמפ הסכים במהלך הפגישה להסיר את הסנקציות ולהפסיק את התרגילים הצבאיים.

כמו כן, בצפון קוריאה דיווחו, לראשונה מאז קיום הפגישה, על פרטי ההסכמות בין הצדדים. לפי הדיווח בתקשורת המקומית, קים וטראמפ קיבלו את הזמנות שני הצדדים לקיים ביקור הדדי - במדינות שעד אתמול נחשבו לאויבות מרות. לפי סוכנות הידיעות הצפון קוריאנית, השניים הסכימו על הדברים במהלך הפגישה בסינגפור. סוכנות הידיעות הצפון קוריאנית טענו כי שני המנהיגים קיבלו את הזמנות מקבילם לביקור במדינות. בנוסף לכך, סוכנות הידיעות הצפון קוריאנית עדכנה כי כבר במהלך הפסגה בין שני המנהיגים אתמול בסינגפור, התחייב טראמפ להסיר את הסנקציות שהטילה ארה"ב על המדינה המבודדת.

קים ג'ונג און. יתפרק מנשקו? (צילום: רויטרס, חדשות)
"חווויה מעניינת וחיובית", קים | צילום: רויטרס, חדשות

הצהרתו של טראמפ על הפסקת האימונים המשותפים עם דרום קוריאה עוררה בלבול רב בסיאול ובקרב הכוחות המוצבים שם. "לפיקוד כוחות ארה"ב בקוריאה לא נודע על כל עדכון בנוגע לקיום או ביטול התמרונים, לרבות בעניין התרגיל הצפוי בסתיו", מסרה דוברת הפיקוד האמריקני בחצי האי, סא"ל ג'ניפר לובט בהודעה רשמית. "בתיאום עם השותפים שלנו נמשיך בגאנט הצבאי הנוכחי עד שנקבל הוראה עדכנית יותר ממשרד ההגנה או הפיקוד הפיסיפי-הודי".

גם בסיאול הופתעו לשמוע את ההכרזה של טראמפ על ביטול התמרונים. בלשכת נשיא דרום קוריאה מסרו כי דבריו של הנשיא האמריקני מחייבים בירור לגבי משמעותם. "בשלב הזה, אנחנו צריכים לברר את המשמעות המדויקת לגבי כוונותיו של הנשיא טראמפ". עם זאת, הנשיא מון ג'יאה אין אמר כי ההסכם שנחתם בסינגפור עשוי להביא לסיום המלחמה הקרה.