משטרת לונדון עדכנה הערב (רביעי) כי מניין ההרוגים בשריפת הענק שפרצה הלילה בבניין מגורים עלה ל-12. כמו כן הבהיר מפקד המשטרה כי מסר הקורבנות צפוי אף לעלות, כשהחיפושים אחר לכודים נמשכים. 65 בני אדם פונו מהזירה, ומצבם של 14 מהם מוגדר אנוש. מלשכתה של ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי נמסר כי "היא עצובה עמוקות בעקבות האובדן הטראגי של חיי אדם, וזוכה לעדכונים שוטפים מהאירוע".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"לצערי אני יכול לאשר שישנם 12 קורבנות שידוע לנו עליהם", אמר מפקד המשטרה. "זה הולך להיות מבצע חילוץ ארוך ומורכב ואני כן צופה שמספר ההרוגים לצערי עוד יעלה". הרשויות בלונדון ממשיכות לנסות ולברר מה גרם לשריפת הענק במגדל המגורים "גרפלד" בבירה הבריטית. הלהבות כובו ברובן, אך עשן כבד מיתמר בשמי לונדון ורבים נפגעו משאיפת העשן. מפקד הכבאות במקום הבהיר כי אין חשש להתמוטטות המבנה.

עדי ראייה דיווחו כי ראו אנשים קופצים מחלונות הבניין בן 27 הקומות, שבער במשך שעות ארוכות. הבניין שופץ בשנים האחרונות, והחברות האחראיות הסירו מהאינטרנט הבוקר את פירוט השיפוץ שנעשה. בשעות האחרונות עלו טענות להפרות בנייה שהובילו להתפשטות השריפה במהירות. תושבים סיפרו לחדשות 2: "משהו נראה מוזר, השריפה התפשטה מאוד מהר".

לטענת חלק מהתושבים, שנבדקת על ידי הרשויות, גלאי העשן בבניין לא עבדו - ואנשים נקראו בהתחלה להישאר בבתים. "בקומות הגבוהות היו שניסו להכין חבלים ממצעים ולרדת למטה", סיפרו עדי ראייה, "בקומות הנמוכות יותר היו שקפצו.

השריפה בבניין "גרנפל" (צילום: רויטרס)
המגדל השרוף | צילום: רויטרס

 "גלאי העשן בדירה לא עבדו"

אחת הנשים שהצליחה לברוח מדירתה בקומה ה-21 עם ששת ילדיה, נחרדה לגלות עם הגיעה לקרקע כי רק ארבעה מילדיה נמצאים עמה. "היא שבורה", סיפר אחד השכנים. אישה נוספת שהביטה על הבניין הבוער מהקרקע סיפרה כי "אישה זרקה את בנה מהחלון. היא צעקה 'התינוק שלי, אני צריכה לצאת, אני צריכה להציל אותו'. אני חושבת שהוא בסדר, אולי שבר כמה עצמות - לא יכולנו לעשות כלום".

מייקל פרמסיוואן, דייר בקומה השביעית של הבניין, הצליח לברוח. "אבדתי הכל", סיפר. "הרגע הנוראי ביותר הוא הרגע בו הבנתי שהכל בוער. בערך ב-1:30 עמדתי להרדם כשהרחתי משהו - קמתי והבטתי מסביב כדי לראות אם יש בעיה בחשמל, וכשהצצתי מבעד לדלת ראיתי עשן ואנשים רצים. לא הייתה אזעקה, הספרינקלרים לא פעלו וגם גלאי העשן בדירה לא עבדו", הוסיף.

"שוטר העיר אותנו", נזכר דייר נוסף בשם ג'סטין בל. "הוא היה מאוד קשוח ואמר: 'לכו עכשיו!'. זה היה נורא, כולם היו מאוד מבולבלים ועצבניים. למה זה קרה?". שכן המתגורר מול הבניין שעלה בלהבות, פול ליטלג'ון, הוסיף כי "ראיתי אנשים שמתגלשים על סדינים שקשרו וניסו לרדת מהקומה התשיעית. ראיתי חלונות שמתפוצצים, גם מקרר בוער שנפל".

שירותי הכבאות בבירה הבריטית שיגרו למוקד השריפה 40 כבאיות ו-200 כבאים כדי להילחם בלהבות שמבעירות את המגדל, החל מהקומה השנייה. שירותי החירום בלונדון סגרו את האזור והכריזו על מצב חירום ברדיוס של כמה עשרות מטרים.