טראמפ. משתלח (צילום: רויטרס, חדשות)
מוכן להעיד בשבועה. טראמפ | צילום: רויטרס, חדשות

יממה לאחר שעדות קומי חוללה סערה בארה"ב, הנשיא טראמפ מתייחס לראשונה להאשמות נגדו מול המצלמות ומצהיר כי אין לו דבר להסתיר: במהלך מסיבת עיתונאים שנערכה אמש (שישי) בבית הלבן עם נשיא רומניה, נשאל הנשיא האמריקני על עדות קומי בסנאט אמש - וסיפק תשובות נחרצות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"עדותו של קומי הוכיחה שאין ממש בהאשמות שלו נגדי", אמר טראמפ, "קומי אישר הרבה ממה שטענתי - וחלק מדבריו לא היו נכונים. הוא הוכיח בעצמו שאין לי קשר לרוסיה. הוא מדליף מידע". לשאלה האם יהיה מוכן להעיד תחת שבועה בפרשה ענה טראמפ: "100 אחוזים שאהיה מוכן לעשות זאת ולהישבע. אשמח לדבר עם החוקר המיוחד שמונה לבדוק את הפרשה, רוברט מולר".

הנשיא ביקש נאמנות ורצה לחשוף מדליפים (צילום: רויטרס)
תלונה נגד ראש ה-FBI המפוטר | צילום: רויטרסטראמפ סירב לומר האם יש בידיו הקלטות של פגישותיו עם קומי - בין אם היו אלה פגישות שנערכו במגדל טראמפ או בבית הלבן ואמר לעיתונאים כי "יתאכזבו לגלות את התשובה". עם זאת, הבטיח לספק תשובות בעצמו בנוגע לפרשה: "אני לא מסתיר כלום ואספר לכם על זה תוך זמן קצר מאוד".

טראמפ יגיש תלונה נגד קומי?

לאחר דבריו טראמפ, ועדת המודיעין של הקונגרס הודיעה שביקשה מקומי עצמו להעביר כל מזכר או פתק שכתב הקשור לשיחות שניהל עם טראמפ במהלך הפגישות שהתקיימו בין השניים. הוועדה פנתה גם לבית הלבן ודרשה לקבל את הקלטות הפגישות שהנשיא האמריקני סירב להכחיש או לאשר את קיומן עד ל-23 ביוני.

בתוך כך, רשת CNN דיווחה מוקדם יותר כי עורכי דינו של הנשיא טראמפ מתכננים להגיש תלונה נגד ראש ה-FBI לשעבר ג'יימס קומי - זאת יממה בלבד לאחר עדותו הדרמטית בסנאט בה הודה קומי כי העביר מידע משיחותיו עם טראמפ לעיתונות.

על פי הדיווח, התלונה תוגש למשרד המשפטים האמריקני ולוועדת החוקה בסנאט. התלונה תעסוק בעדות של קומי בסנאט במהלכה הודה כי העביר את תוכן השיחה שלו עם טראמפ לחבר שלו וביקש ממנו לאחר מכן שיעביר את הדברים לכתב. "על פי שיקול דעתי, הייתי צריך להוציא את זה החוצה", הסביר קומי בעדותו, "לכן ביקשתי מחבר שלי לחלוק את המידע עם כתב".

קומי במהלך עדותו בסנאט, אמש (צילום: רויטרס)
קומי במהלך עדותו בסנאט, אמש | צילום: רויטרס

שעות לאחר עדותו של ראש ה-FBI לשעבר, התייחס נשיא ארה"ב טראמפ לפרשה בטוויטר, וצייץ כי קומי, שהעיד נגדו בסנאט, הוא "מדליף". עוד טען טראמפ כי כל מה שנחשף בימים האחרונים מזכה אותו מהאשמות בהתערבות בחקירת החשד למעורבות רוסית בבחירות. "למרות כל כך הרבה הצהרות כוזבות ושקרים, מדובר בזיכוי שלם ומוחלט", כתב טראמפ.

עדות קומי: "תיעדתי את השיחות עם טראמפ כי חששתי שישקר"

קומי התייצב בפני ועדת המודיעין של הסנאט בארה"ב, כדי למסור את עדותו בנוגע לחקירת המעורבות של רוסיה בבחירות והתערבותו האפשרית של הנשיא טראמפ בחקירה. תחת שבועה, טען קומי כי "ממשל טראמפ שיקר לגביי ולגבי ה-FBI". לאחר הדיון הפומבי, המשיך קומי למסור פרטים על החקירה בדיון סגור.

צפו בסיכום עיקרי דוח מולר (צילום: רויטרס, חדשות)
החוקר המיוחד רוברט מולר | צילום: רויטרס, חדשות

"הופתעתי מהפיטורים שלי, זה בלבל אותי לשמוע מאמצעי התקשורת על פיטוריי, ועל כך שנבעו מהטיפול בחקירת קשרי רוסיה-ארה"ב", אמר קומי בתחילת דבריו. "אני רוצה להעביר מסר: ה-FBI הוא חזק ותמיד יהיה עצמאי". בשלב מאוחר יותר של עדותו, אמר קומי כי "פוטרתי כדי לשנות את אופן ניהול החקירה בנוגע לרוסיה".

בהמשך נשאל קומי מדוע חש את הצורך לתעד את השיחות שניהל עם טראמפ, וענה כי "חששתי שהוא עלול לשקר בקשר אליהן. ידעתי שיבוא היום שבו אזדקק לתיעוד כדי להגן על עצמי". הוא אף הוסיף כי לא חש צורך לתעד שיחות עם מנהיגים אחרים.