ג'יימס קומי וטראמפ (ארכיון) (צילום: SKY NEWS)
"קומי אחראי להדלפה", טראמפ וקומי (ארכיון | צילום: SKY NEWS

הקרב בין נשיא ארה"ב לראש ה-FBI נמשך: בציוץ שפרסם לפנות בוקר (שישי, שעון ארה"ב) כתב נשיא ארה"ב כי ג'יימס קומי, שהעיד נגדו אתמול בסנאט, הוא "מדליף". עוד טען טראמפ כי כל מה שנחשף בימים האחרונים מזכה אותו מהאשמות בהתערבות בחקירת החשד למעורבות רוסית בבחירות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"למרות כל כך הרבה הצהרות כוזבות ושקרים, מדובר בזיכוי שלם ומוחלט", כתב טראמפ. הנשיא גם שיבח את הסיקור האוהד שקיבל ברשת "פוקס" וכתב: "דיווח מעולה. תודה לכם!".

עורכי הדין הפרטיים של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ הגיבו אמש לעדותו של קומי בסנאט. "הנשיא מעולם לא רמז או ביקש ממר קומי להפסיק לחקור מישהו", אמרו עורכי הדין.

הציוץ הזועם של טראמפ (צילום: צילום מסך)
הציוץ הזועם של טראמפ | צילום: צילום מסך

עורך הדין מארק קאזוביץ' טען במסיבת העיתונאים שבניגוד לטענתו של קומי, הנשיא טראמפ מעולם לא ביקש את נאמנותו. במקביל, האשים עורך הדין את קומי בכך שהוא אחראי להדלפת המידע מתוך שורות האירגון.

קאזוביץ' הדגיש בפני הכתבים כי הנשיא מעולם לא ביקש מקומי להפסיק את החקירה בעניינו של מייקל פלין. "הנשיא מעולם לא רמז או ביקש בכתב או בעל פה להפסיק לחקור מישהו", אמר קאזוביץ'. "הנשיא מעולם לא אמר לקומי "לעזוב את החקירה של פלין".

קומי במהלך עדותו בסנאט, אמש (צילום: רויטרס)
קומי בסנאט. היום | צילום: רויטרס

קומי בסנאט: "בלבל אותי לשמוע מהתקשורת על פיטוריי"

ג'יימס קומי התייצב אתמול בפני ועדת המודיעין של הסנאט בארה"ב כדי למסור את עדותו בנוגע לחקירת המעורבות של רוסיה בבחירות והתערבותו האפשרית של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בחקירה. אמש פורסמה באתר הסנאט הצהרתו הפותחת של קומי, בה הוא מעלה טענות קשות נגד טראמפ, אך גם מאשש את גרסתו לפיה טראמפ לא היה חשוד בפרשת המעורבות הרוסית לפני כחצי שנה. בעדות היום, תחת שבועה, טען קומי כי "ממשל טראמפ שיקר לגביי ולגבי ה-FBI". לאחר הדיון הפומבי, המשיך קומי למסור פרטים על החקירה בדיון סגור.

"הופתעתי מהפיטורים שלי, זה בלבל אותי לשמוע מאמצעי התקשורת על פיטוריי, ועל כך שנבעו מהטיפול בחקירת קשרי רוסיה-ארה"ב", אמר קומי בתחילת דבריו. "אני רוצה להעביר מסר: ה-FBI הוא חזק, ותמיד יהיה עצמאי". בשלב מאוחר יותר של עדותו, אמר קומי כי "פוטרתי כדי לשנות את אופן ניהול החקירה בנוגע לרוסיה".

קומי הסביר בעדות כי הבולשת החלה לחקור את מתקפות הסייבר של גורמים ברוסיה נגד "מאות ישויות", כפי שהגדיר זאת, כדי לנסות להשפיע על מערכת הבחירות, כבר לקראת סוף שנת 2015. כשנשאל האם טראמפ ניסה להפסיק את חקירת חלקה של רוסיה בהתערבות בקמפיין הבחירות, ענה קומי כי "למיטב ידיעתי זה לא קרה".

על השיחה שניהל קומי עם טראמפ אודות מייקל פלין, היועץ לביטחון לאומי שפוטר, אמר קומי כי "איני יכול לקבוע האם הנשיא ניסה לשבש את החקירה, אך השיחה איתו הייתה מטרידה מאוד". מאוחר יותר הסביר כי "במילותיו, טראמפ לא הורה לי להפסיק את החקירה נגד פלין, אך הבנתי ממה שאמר כי זה מה שהוא מבקש ממני לעשות". קומי ציין כי "הייתי בשוק מהשיחה שניהלתי עם טראמפ אודות פלין בחדר הסגלגל", וכי עמיתיו בארגון היו מזועזעים באותה מידה מבקשתו של טראמפ בנוגע לחקירת פלין.

ראש ה-FBI המפוטר, ג'יימס קומי (צילום: רויטרס)
"חשבתי שהוא עלול לשקר", קומי | צילום: רויטרס

בהמשך נשאל קומי מדוע חש את הצורך לתעד את השיחות שניהל עם טראמפ, וענה כי "חששתי שהוא עלול לשקר בקשר אליהן. ידעתי שיבוא היום שבו אזדקק לתיעוד כדי להגן על עצמי". הוא אף הוסיף כי לא חש צורך לתעד שיחות עם מנהיגים אחרים.

קומי חזר בעדותו על חלק מהדברים שנחשפו כבר אתמול, ביניהם ארוחת הערב שלו ושל הנשיא טראמפ, בה "הרגשתי שהוא מנסה לבנות מערכת יחסים הבנויה על נאמנות שלי בתמורה לכך שהוא ייתן לי להשאר בארגון", כך לדבריו.