צפון קוריאה התייחסה היום (חמישי) לראשונה לשחרורו של הצעיר האמריקאי אוטו וורמבייר, באומרה כי הוא שוחרר "מסיבות הומניטריות". וורמבייר הוחזר לארצות הברית כשהוא שרוי בתרדמת, כשנה וחצי לאחר שנעצר כשניסה לגנוב פוסטר תעמולה בעת ביקור במדינה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על וורמבייר, שהיה אז סטודנט בן 21 מווירג'יניה, נגזרו 15 שנות עבודות פרך. לדברי הרשויות בצפון קוריאה, נכנס הצעיר לתרדמת במרס 2016, בעקבות נטילת גלולה לטיפול בזיהום נדיר בו לקה. "אוטו עזב את את צפון קוריאה", הכריזו הוריו השבוע. "הוא עושה את דרכו הביתה בטיסה רפואית. למרבה הצער, הוא נמצא בתרדמת ונאמר לנו שהוא נמצא במצב הזה מאז מרס 2016. גילינו על כך רק לפני שבוע".

וורמבייר במשפט. הביע חרטה (צילום: רויטרס)
וורמבייר במשפט. הביע חרטה | צילום: רויטרס

"אנחנו רוצים שהעולם יידע על ההתעללות והאיומים שספגנו על ידי המשטר בצפון קוריאה", הוסיפו ההורים בהצהרה שפרסמו. "אנחנו מאוד שמחים שעכשיו הוא יהיה עם אנשים שאוהבים אותו". הסטודנט בן ה-22 נמצא ב"מצב רע" - כך על פי מקורב למשפחה. גם מזכיר המדינה האמריקני רקס טילרסון אישר כי וורמבייר נמצא בדרכו לארה"ב.

וורמבייר נעצר על ידי השלטונות בפיונגיאנג בינואר 2016 בנמל התעופה בעיר טרם עלייתו למטוס חזרה לארצות הברית. במהלך טיול במדינה המבודדת הוא ניסה להוריד שלט תעמולה מטעם השליט קים ג'ונג און ונעצר בנמל לפני שהספיק לצאת מגבולותיה.

בפברואר 2016, חודש לאחר מעצרו, כינס וורמבייר מסיבת עיתונאים ביוזמתו כדי להביע חרטה על מעשיו. מהסרטון שפורסם נראה כי וורמבייר קיבל הבוקר נוסח כתוב של ההודעה, או שכתב אותה בעצמו לפני הפניה הנרגשת לממשל הצפון קוריאני. "אני מתחנן בפניכם, פעלו כדי לשחרר אותי", הוא אומר ומתנצל בפני הממשל והעם הצפון קוריאני. לפי גרסתו של הסטודנט, הוא ניסה להסיר את השלט לאחר שהוצע לו כסף בתמורה לכך. וורמבייר, שמשפחתו נמצאת בקשיים כלכליים הסכים לבקשה - ולאחר מכן נעצר.