מעצרו של הסטודנט. ההורים זועמים (צילום: רויטרס, חדשות)
וורמבייר במהלך המעצר | צילום: רויטרס, חדשות

הסטודנט האמריקני אוטו וורמבייר שנאסר בצפון קוריאה בגין ניסיון לגנוב שלט עם מסר פוליטי שנתלה במלון בו התאחסן, שוחרר לאחר יותר מ-17 חודשים. לאחר השחרור הוריו של וורמבייר נדהמו: בנם נמצא בתרדמת במשך יותר משנה. לדברי הרשויות בצפון קוריאה, נכנס הצעיר לתרדמת בעקבות נטילת גלולה לטיפול בזיהום נדיר בו לקה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"אוטו עזב את את צפון קוריאה", הכריזו הוריו. "הוא עושה את דרכו הביתה בטיסה רפואית. למרבה הצער, הוא נמצא בתרדמת ונאמר לנו שהוא נמצא במצב הזה מאז מרס 2016. גילינו על כך רק לפני שבוע".

"אנחנו רוצים שהעולם יידע על ההתעללות והאיומים שספגנו על ידי המשטר בצפון קוריאה", הוסיפו ההורים בהצהרה שפרסמו. "אנחנו מאוד שמחים שעכשיו הוא יהיה עם אנשים שאוהבים אותו".

הסטודנט בן ה-22 נמצא ב"מצב רע" - כך על פי מקורב למשפחה. גם מזכיר המדינה האמריקני רקס טילרסון אישר כי וורמבייר נמצא בדרכו לארה"ב.

וורמבייר נעצר על ידי השלטונות בפיונגיאנג בינואר 2016 בנמל התעופה בעיר טרם עלייתו למטוס חזרה לארצות הברית. במהלך טיול במדינה המבודדת הוא ניסה להוריד שלט תעמולה מטעם השליט קים ג'ונג און ונעצר בנמל לפני שהספיק לצאת מגבולותיה.

בפברואר 2016, חודש לאחר מעצרו, כינס וורמבייר מסיבת עיתונאים ביוזמתו כדי להביע חרטה על מעשיו. מהסרטון שפורסם נראה כי וורמבייר קיבל הבוקר נוסח כתוב של ההודעה, או שכתב אותה בעצמו לפני הפניה הנרגשת לממשל הצפון קוריאני. "אני מתחנן בפניכם, פעלו עדי לשחרר אותי", הוא אומר ומתנצל בפני הממשל והעם הצפון קוריאני.

לפי גרסתו של הסטודנט, הוא ניסה להסיר את השלט לאחר שהוצע לו לדבריו כסף בתמורה לכך. וורמבייר, שמשפחתו נמצאת בקשיים כלכליים הסכים לבקשה - ולאחר מכן נעצר.