אירן וישראל: ארבעה עשורים של איבה ואיומים...
מפגן שנאה אירני נגד ארה"ב וישראל, ארכיון | צילום: סוכנות הידיעות האירנית

דאע"ש תקף באירן, ארה"ב תשלם את המחיר? המנהיג הרוחני של אירן, האייתוללה עלי חמינאי, הזהיר היום (שישי) כי השנאה בעם האירני כלפי ארצות הברית וסעודיה רק תחמיר בעקבות המתקפה המשולבת בטהרן, בה נרצחו 17 בני אדם ונפצעו עוד כ-40. בסוף השבוע יובאו למנוחות חלק מהנרצחים, ובמדינה נערכים למהומות בהן תופנה השנאה גם כלפי ערב הסעודית. עוד דווח בתקשורת האירנית כי שני חשודים נעצרו במחוז קרמנשח בחשד למעורבות במתקפה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בהודעת תנחומים שפרסם לקראת הלוויתם של חלק מהנרצחים, אמר חמינאי כי "המתקפה לא תפגע בנחישות האומה האירנית. התוצאה היחידה היא רק עלייה בשנאה כלפי הממשל בארה"ב ושליחיו באזור, כמו ערב הסעודית".

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עורר סערה השבוע לאחר שאמר, בעקבות הפיגועים באירן, כי "מדינות שתומכות בטרור מסתכנות בלהפוך קורבן לרשע שהן מקדמות". בטהרן לא ראו בעין יפה את ההערה, ושר החוץ האירני תוקף את הנשיא האמריקני. "ההערה הדוחה של הבית הלבן והסנקציות על אירן נתמכות על ידי ארה"ב, אנו דוחים מחוות כאלה של ידידות", כתב זריף בחשבון הטוויטר שלו.

חמינאי לא מתרגש מהאיומים
מסר תוקפני. חמינאי, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

משמרות המהפכה: "ננקום בטרוריסטים"

בעקבות הפיגוע, צייץ הנשיא טראמפ כי "אנו אבלים ומתפללים עבור נשמותיהם של הקורבנות החפים מפשע במתקפות הטרור באירן", לצד ההערה על מימון הטרור. באירן מנגד, בחרו להפנות אצבע מאשימה לעבר סעודיה. "המתקפה התרחשה שבוע בלבד לאחר הפגישה בין נשיא ארה"ב טראמפ ומנהיגי סעודיה שתומכים בטרוריסטים והעובדה שדאע"ש נטלו אחריות מוכיח שהם היו מעורבים במתקפה האכזרית", נמסר בהצהרה רשמית שפורסמה בתקשורת האירנית.

"שלא יהיה ספק, אנחנו ננקום בטרוריסטים ובתומכיהם על המתקפה", אמר הגנרל חוסיין סלמי ממשמרות המהפכה. "הוכח בעבר שאנו נוקמים על כל דם חף מפשע שנשפך באירן". במקביל אמר נשיא אירן רוחאני כי הפיגוע יהפוך את ארצו למאוחדת יותר ולנחושה יותר במאבק בטרור. "אנחנו נביס את האויב", אמר.

ההצהרה של משמרות המהפכה הגיעה זמן קצר לאחר שדאע"ש לקחו אחריות על הפיגוע. "לא נפספס הזדמנות לשפוך דם שיעי עד שחוקי השריעה ייושמו", נכתב בהודעת הארגון, שאיים בביצוע פיגועים נוספים באירן.

קרב ציוצים. טראמפ וזריף | צילום: רויטרס

שר המודיעין האירני, מחמוד עלבאי, אמר כי ארצו עדיין חוקרת מה היה תפקידה של ערב הסעודית במתקפה: "מוקדם לדעת, אבל זה כיוון שאנחנו חוקרים". משרד המודיעין האירני הודיע כי חמשת המחבלים הם אנשי דאע"ש, אזרחי אירן שלחמו בשורות הארגון בסוריה ובעיראק.

_OBJ

בסרטון ששידרה אתמול הטלוויזיה באירן נראים מחבלי דאע"ש שביצעו אתמול את המתקפה, לאחר שפרצו לבניין הפרלמנט. בתמונות הקשות ניתן לראות אנשים מבוהלים נסים לכל עבר ואת המחבלים החמושים באקדחים ורובים יורים מטווח אפס

רשת הטלוויזיה האירנית PRESS TV שידרה את הסרטון, שנראה כתיעוד של המחבלים שהתפרצו לתוך בניין הפרלמנט. בתיעוד ניתן לראות אנשים רבים שהיו בפנים רצים בבהלה ומנסים לברוח ואת המחבלים החמושים פותחים באש ומחסלים אנשים מטווח קצר מאוד. במהלך הסרטון, אחד החמושים נעלם לפתע מהפריים, מה שמעלה סימני שאלה לגבי עריכה אפשרית של קטע הוידיאו שפורסם.