פיגוע התאבדות בסוף ההופעה: לפחות 22 בני אדם, בהם גם ילדים ונערים, נרצחו לאחר שמחבל מתאבד פוצץ את עצמו בלילה מחוץ לאולם בעיר מנצ'סטר בבריטניה בתום הופעה של הזמרת האמריקנית אריאנה גרנדה. גופתו של המחבל אותרה בזירה וכעת נבדק האם פעל לבד או במסגרת רשת טרור.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

יותר מ-50 בני אדם נפצעו בפיגוע ב"מנצ'סטר ארנה" ופונו לקבלת טיפול בבתי החולים. הקבינט הבריטי "קוברה" התכנס לדיון חירום בעקבות הפיגוע הרצחני.

"לא ברור עם המפגע פעל לבד", אמר מפקד המשטרה המקומית במנצ'סטר. "התוקף מת בארנה. אנו מאמינים שהוא היה עם מטען שהתפוצץ".

"הטרור מנסה לפגוע בחיינו ולזרוע בנו פחד", הוסיף. "אנו מבקשים מהאזרחים לשמור על עירנות. המשטרה מבקשת ממי שצילם את האירועים בהופעה לשלוח את התמונות".

הפיגוע שאירע בתום ההופעה (צילום: רויטרס)
מעריצים מחוץ לארנה, מנצ'סטר | צילום: רויטרס

סמוך לשעה 23:30 (שעון ישראל) התקבלו דיווחים ראשוניים על פיצוץ שאירע באולם ההופעות, שמסוגל להכיל 21 אלף בני אדם, בו הופיעה אלילת הנוער בפני קהל גדול, בו היו גם ילדים קטנים. עדי ראייה שנכחו בהופעה סיפרו כי הרגישו פיצוץ עז בעת שעזבו את האולם עם סיום ההופעה. הפיצוץ יצר בהלה גדולה בקרב אלפי הצופים שהחלו במנוסה בדרכם החוצה. ממשרד החוץ נמסר כי "לעתה לא ידוע על ישראלים מעורבים".

"כוחות הביטחון נותנים מענה לדיווחים אודות פיצוצים בארנה במנצ'סטר", נמסר בדף הפייסבוק של משטרת מנצ'סטר. "יש במקום מספר הרוגים ופצועים. בבקשה התרחקו מהמקום בשעה שהכוחות פועלים בזירה. דיווחים נוספים ימסרו בהמשך".

פיגוע במנצ'סטר (צילום: sky news, Joel Goodman)
פצועים לאחר הפיגוע | צילום: sky news, Joel Goodman

אף גורם לא נטל לפי שעה אחריות לתקרית, אך גורמים אמריקניים מעריכים כי קיים דמיון בין האירוע במנצ'סטר לפיגוע המשולב בנובמבר 2015 שביצעו מחבלים איסלמיסטים במועדון הבטקלאן בפריז, בו נרצחו 130 בני אדם.

ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי אמרה לאחר האירוע, עוד בטרם היה ידוע שמדובר במחבל מתאבד, כי המשטרה מתייחסת לאירוע כאל פיגוע טרור. "תפילותינו עם הקורבנות ומשפחותיהם", ציינה בהודעה. כתוצאה מהתקרית הודיעה מיי כי היא משעה את הקמפיין שלה במסגרת הבחירות הכלליות שייערכו ב-7 ביוני, וכי בכוונתה לכנס הבוקר דיון של וועדת החירום הממשלתית. "זוהי מתקפה ברברית, שמכוונת כלפי בני נוער וילדים, שיצאו להופעת פופ", הצהירה שרת הפנים, אמבר ראד. "תפילותיי יוצאות למשפחות ולקורבנות".

כוחות צבא יפטרלו ברחובות (צילום: רויטרס)
כוחות הביטחון בזירה | צילום: רויטרס

האנה דן, שהייתה בקהל באותה עת, סיפרה לעיתון ה"גארדיאן" ששמעה "פיצוץ דיי גדול מתוך הארנה" וכי הפיצוץ "זעזע את המקום". דן הוסיפה כי לאחר הפיצוץ "כולם התחילו לצעוק ולנסות להימלט משם". סרטונים שהופצו ברשתות החברתיות מראים אנשים רבים המנסים להימלט מההיכל. תמונות שוטרים במקום ושל פצועים החלו גם הן להתפרסם.

אריאנה גרנדה: "אני שבורה, אין מילים"

איבו דלגאדו, עד ראייה, סיפר לרשת CNN על הרגעים המלחיצים בארנה. הוא סיפר כי שמע פיצות ואחר כך ראה עשן במסדרון הראשי שמחוץ לארנה. "אנשים החלו לרוץ, היו אנשים ששכבו על הרצפה והרבה בלבול", סיפר.

פיגוע במנצ'סטר (צילום: CNN, Mcpix)
מרבית הנפגעים - ילדים | צילום: CNN, Mcpix

דובר מטעמה של הזמרת אריאנה גרנדה דיווח תחילה בטוויטר כי היא "בסדר", ובהמשך פרסמה הזמרת: "אני שבורה. מעומק ליבי, אני כל כך מצטערת. אין לי מילים".

היכל ה"מנצ'סטר ארנה", שנחשב למתחם הסגור הגדול ביותר באירופה, נחנך ב-1995 ויכול להכיל 21,000 איש. המקום מארח אירועי ספורט וקונצרטים גדולים. בריטניה נמצאת בימים אלו ברמת החירום השנייה בחומרתה, כלומר שמתקפה בידי טרוריסטים נחשבת ל"סבירה ביותר".