"מערכת יחסים תלותית", טראמפ (צילום: רויטרס)
"אם המידע הודלף - השת"פ יופסק". טראמפ | צילום: רויטרס

משבר בין ממשל טראמפ לגופי המודיעין ברחבי העולם? אחרי הדיווחים לפיהם נשיא ארצות הברית הדליף מידע ביטחוני מסווג לרוסים, גורם בכיר באחת ממדינות האיחוד האירופי אומר היום (שלישי) לסוכנות הידיעות AP כי ארצו תשקול לחדול את שיתוף הפעולה המודיעיני עם האמריקנים אם יתברר שהמידע המסווג אכן הודלף.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"הדלפות מסוג זה עלולות להוות סיכון לארצי", הסביר הגורם, שביקש להשאיר את זהותו חסויה ולא לנקוב בשם מדינתו, זאת משום שלדבריו לא קיבל אישור מהממונים עליו לעסוק בנושאים מהסוג הזה בפומבי.

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב (צילום: רויטרס, חדשות)
שר החוץ הרוסי לברוב | צילום: רויטרס, חדשות

מוקדם יותר טראמפ הגיב לראשונה להאשמות לפיהן חשף את המידע הסודי בפגישתו עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב. בסדרת ציוצים שפרסם היום בחשבון הטוויטר שלו טען הנשיא האמריקני כי הוא רצה לחלוק את המידע עם רוסיה והוסיף: "זו זכותי המלאה כנשיא".

למרות שלא הכחיש ששיתף מידע עם רוסיה, הנשיא הסביר כי המידע שמסר קשור ב"בפעילות טרור ולביטחון בטיסות ממניעים הומניטאריים". לדבריו, הוא עשה זאת משום שהוא רוצה ש"רוסיה תגביר את פעילותה במאבק מול דאע"ש והטרור".

גורמים בקרמלין: "הדיווחים מזויפים"

הסערה הנוכחית שנקשרה בממשל טראמפ באה בעקבות הדיווח של "הוושינגטון פוסט", לפיו טראמפ חשף במהלך פגישה בבית הלבן בשבוע שעבר מידע מודיעיני רגיש במיוחד בפני שר החוץ הרוסי והשגריר הרוסי. המידע ששותף לכאורה הגיע מבת ברית קרובה של ארה"ב במזרח התיכון, ועל פי הדיווח הוא עשוי לחשוף את זהות המקור המשתף פעולה עם וושינגטון.

המידע שנחשף נחשב קשור לפעילות עתידית של דאע"ש והוא נחשב לרגיש במיוחד עד כדי כך שנותר חסוי אפילו בקרב בכירים בממשל עצמו ובקרב בעלות בריתה הקרובות של ארה"ב. למרות זאת, סוכנות הידיעות הרוסית ציטטה גורמים בקרמלין שטענו כי "הדיווחים מזויפים"

בכירים בממשל טראמפ בעבר ובהווה טענו כי טראמפ העמיד בסכנה את המקור המודיעיני. אותו מקור החזיק למעשה במידע פנימי רגיש על פעילות דאע"ש מתוך הארגון - והוא לא נתן לארה"ב אישור לשתף את המידע עם רוסיה.