לברוב והנשיא טראמפ בבית הלבן. ארכיון (צילום: CNN)
טראמפ ולברוב בבית הלבן בשבוע שעבר | צילום: CNN

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ מגיב לראשונה להאשמות כי חשף מידע מסווג בפגישתו עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב. בסדרת ציוצים שפרסם היום (שלישי) טען הנשיא האמריקני כי הוא רצה לחלוק את המידע עם רוסיה והוסיף: "זו זכותי המלאה כנשיא".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

למרות שבציוציו של טראמפ הוא אינו מכחיש ששיתף מידע עם רוסיה, הנשיא הסביר כי המידע שמסר קשור ב"בפעילות טרור ולביטחון בטיסות ממניעים הומניטאריים". לדבריו, הוא עשה זאת משום שהוא רוצה ש"רוסיה תגביר את פעילותה במאבק מול דאע"ש והטרור".

סדרת הציוצים של הנשיא באה בתגובה לדיווח של "הוושינגטון פוסט", לפיו טראמפ חשף במהלך פגישה בבית הלבן בשבוע שעבר מידע מודיעיני רגיש במיוחד בפני שר החוץ הרוסי והשגריר הרוסי. סוכנות הידיעות הרוסית ציטטה גורמים בקרמלין שטענו כי "הדיווחים מזויפים".

המידע ששיתף לכאורה הנשיא האמריקני הגיע מבת ברית קרובה של ארה"ב במזרח התיכון, ועל פי הדיווח הוא עשוי לחשוף את זהות המקור המשתף פעולה עם וושינגטון. המידע שנחשף נחשב קשור לפעילות עתידית של דאע"ש והוא נחשב לרגיש במיוחד עד כדי כך שנותר חסוי אפילו בקרב בכירים בממשל עצמו ובקרב בעלות בריתה הקרובות של ארה"ב.

בכירים בממשל טראמפ בעבר ובהווה טענו כי טראמפ העמיד בסכנה את המקור המודיעיני. אותו מקור החזיק למעשה במידע פנימי רגיש על פעילות דאע"ש מתוך הארגון - והוא לא נתן לארה"ב אישור לשתף את המידע עם רוסיה.

 "מדובר במידע ברמת 'מילת-קוד'", אמר בכיר אמריקני בעל גישה לנושא. בכך הוא התכוון לאחד מהסיווגים הגבוהים ביותר של סוכנויות הביון האמריקניות. "טראמפ חשף יותר מידע לשגריר הרוסי ממה שאנו משתפים עם בנות בריתנו", הוסיף.

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב (צילום: רויטרס, חדשות)
שר החוץ הרוסי לברוב | צילום: רויטרס, חדשות

"דנו באיומים ספציפיים - לא במקורות"

יום לאחר שפיטר את קומי, אירח טראמפ את שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב והשגריר סרגיי קיסליק בחדר הסגלגל. במהלך אותה פגישה, לטענת בכירים בממשל, חרג טראמפ מה"תסריט", והחל לשתף בפרטי פרטים מידע על דאע"ש. בין השאר מידע הנוגע לאיום בגינו מגבילה ארה"ב עליית נוסעים עם מחשבים ניידים לטיסות.

בעוד שעבור כל אחד בממשל, חשיפת מידע מסוג זה מנוגדת לחוק, טראמפ כנשיא נהנה מסמכויות נרחבות וככל הנראה אין במעשיו דבר פלילי. יועצו של טראמפ לביטחון לאומי, שנכח בפגישה הכחיש כי נמסר בה מידע שלא היה ידוע לציבור.

מזכיר המדינה האמריקני, רקס טילרסון, הכחיש את הדיווחים לפיהם טראמפ חשף מקורות בפני הרוסים. "במהלך פגישתו של הנשיא עם לברוב השניים דנו במגוון נושאים, אמנם הם אכן דנו באיומי טרור ספציפיים אך לא במקורות, שיטות או מבצעים צבאיים", הסביר.