טרור בפריז: שוטר נרצח ושניים נוספים נפצעו באורח קשה בפיגוע ירי שבוצע אמש (חמישי) באזור השאנז אליזה הפופולרי שבפריז, ימים ספורים לפני הבחירות לנשיאות בצרפת. היורה חוסל על ידי המשטרה ונערך מצוד אחר חשוד נוסף. "היורה שחוסל היה מוכר לרשויות והוגדר כאיום ביטחוני", נמסר מהמשטרה המקומית. הארגון דאע"ש נטל אחריות לפיגוע. "השוטרים מנעו טבח", אמר שר הפנים הצרפתי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המחבל עצר עם מכוניתו באור אדום ופתח בצרור ירי מנשק אוטומטי אל עבר רכב מסחרי של המשטרה כשבתוכו היו השוטרים שנפגעו. היורה חוסל על ידי הכוחות והמשטרה הוציאה צו מעצר לחשוד נוסף שהוגדר כ"אדם מסוכן שהגיע באמצעות רכבת מבלגיה".

כמה שעות לאחר הירי ארגון דאע"ש פרסם כי הוא לוקח אחריות על הפיגוע, וזיהה את היורה כחייל של הארגון המכונה "אבו יוסוף הבלגי". על פי דיווחים בתקשורת המחבל הוא כרים שרפי, בן 39, שהחזיק באזרחות צרפתית והיה מעורב בכמה מקרי אלימות בעבר. לאחר האירוע המשטרה ערכה חיפוש בביתו שנמצא בפרבר במזרח העיר ועל פי מספר דיווחים הוא כתב לחברים באפליקציית הטלגרם כי הוא "רוצה להרוג כמה שיותר שוטרים".  

כ-50 אלף שוטרים ייפרשו (צילום: רויטרס)
"חשבתי שאמות לצד בתי" | צילום: רויטרס

כשעה לאחר האירוע הראשון דווח על שמיעת ירי נוסף סמוך לשאנז אליזה, ונסיבות האירוע נבדקות. הנשיא הצרפתי פרנסואה הולנד כינס בארמון האליזה ישיבת חירום דחופה לאחר הירי, עם ראש הממשלה קזנב. עד ראייה דיווח: "אדם יצא מהרכב והחל לירות בקלצ'ניקוב, הוא פגע בשוטר".

עדה נוספת סיפרה: "יצאתי מחנות וראיתי אדם יורה מתוך מכונית אאודי. חשבתי שאמות לצד בתי, אבל הוא ירה ישירות לעבר השוטר". המשטרה הצרפתית ציינה כי השוטרים שהגנו על תחנת מטרו נהרגו בזמן שרכב עצר באור אדום - ומתוכו נפתחה אש. 

המשטרה האחראית על מאבק בטרור פתחה בחקירה עצמאית, ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ מיהר להגיב ולשלוח את תנחומיו לעם הצרפתי: "זה נראה כמו מתקפה נוספת. מה אפשר להגיד? זה לעולם לא נגמר". המשטרה המקומית קראה לציבור לא להגיע לאזור ומסרה כי לפי ההערכות "לובשי מדים היו היעד למתקפה", שבוצעה על ידי שני אנשים - שאחד מהם נורה למוות בזירה.

"השוטר נורה כשישב ברכב" (צילום: רויטרס)
"השוטר נורה כשישב ברכב" | צילום: רויטרס

מתחם השאנז אליזה נסגר למבקרים ותושבים עד להודעה חדשה.

מסוקים בבירת צרפת

כוחות משטרה וחירום רבים הוזעקו לזירה: המקור המשטרתי הוסיף כי "אדם שירה לעבר המשטרה נהרג".

החשד: שוטרים היו מטרת האירוע (צילום: מתוך טוויטר)
החשד: שוטרים היו מטרת האירוע | צילום: מתוך טוויטר
שאנז אליזה (ארכיון) (צילום: טוויטר)
כוחות חירום הוזעקו לזירה | צילום: טוויטר

בתקשורת הצרפתית דווח כי כוחות חירום של המשטרה נקראו לזירה וגם מסוקים משטרתיים חגו במעוף נמוך מעל הזירה, בניסיון להבין האם ישנו יותר מיורה אחד.

מתחם השאנז אליזה פונה (צילום: CNN)
מתחם השאנז אליזה פונה | צילום: CNN

הירי מתרחש שלושה ימים בלבד לפני הסיבוב הראשון בבחירות לנשיאות צרפת: ביום ראשון יבחרו הצרפתים בין 11 מועמדים, שרק שניים מהם יעפילו לסיבוב השני שייערך בעוד כשבועיים. המועמדים המובילים בסקרים הם עמנואל מקרון ומרין לה-פן, בעוד המועמד פרנסואה פיון נמצא במקום השלישי וז'אן לוק מלנשון במקום הרביעי.