נשיא ארה
ההשבתה הארוכה בתולדות ארה"ב. טראמפ | צילום: רויטרס, חדשות

ההשבתה הארוכה ביותר בהיסטוריה של ארה"ב: השבתת הממשל האמריקני נכנסה היום (שבת) ליום ה-22, ובכך נשבר השיא - זו התקופה הארוכה ביותר בה היה הממשל בוושינגטון מושבת לפרק הזמן הארוך ביותר בהיסטוריה האמריקנית.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

השיא המפוקפק הזה נשבר עקב המשבר החריף שקיים בין הנשיא טראמפ לבין מתנגדיו הדמוקרטים, בכל האמור למימון בניית החומה בגבול מקסיקו-ארה"ב - אחת מהבטחות הבחירות הבולטות של טראמפ, וסופו של "משבר החומה" לא נראה באופק גם היום.

ההשבתה הובילה לכך שטראמפ בילה את חג המולד האחרון בבית הלבן ואילו כעת שוקלים בוושינגטון לבטל את מסעו של הנשיא לוועידה הכלכלית החשובה בדאבוס, שוויץ, אם ההשבתה לא תסתיים עד ה-22 בינואר.

ברביעי האחרון יצא טראמפ בסערה מפגישה עם מנהיגי המפלגה הדמוקרטית, לאחר שסירבו לאשר מימון לבניית החומה בגבולה הדרומי של ארצות הברית בעלות של כ-5.5 מיליארד דולר. "הפגישה הייתה בזבוז זמן מוחלט", צייץ טראמפ. "ננסי פלוסי אמרה לא, אמרתי לה ביי-ביי - שום דבר אחר לא עובד". בנאום לאומה מהחדר הסגלגל טען טראמפ כי החומה תפסיק את ההגירה הבלתי חוקית למדינה.

"הפגישה לא נערכה זמן רב", הודתה יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי, שנכנסה רק השבוע לתפקידה וסיימה למעשה את שליטתה הכמעט מוחלטת של המפלגה הרפובליקנית בוושינגטון. מנהיג הדמוקרטים צ'אק שומר טען כי הנשיא יצא מהחדר בסערה לאחר שדפק על השולחן. "כשאמרנו לו שלא נסכים לממן את החומה, הוא דפק על השולחן, אמר שאין על מה לדון ועזב את המקום", סיפר.

מנהיגי הדמוקרטים ננסי פלוסי וצאק שומר
מנהיגי הדמוקרטים ננסי פלוסי וצ'אק שומר | צילום: AP, חדשות

הנשיא טראמפ, מצדו, צייץ על הפגישה בזעם: "שאלתי אם הם מתכוונים לאשר את בניית החומה והגנה על הגבול תוך 30 יום אם נפתח מחדש את הממשל". הוא הוסיף כי "שום דבר אחר לא עובד!" לאחר שקיבל תשובה שלילית שגרמה לו לצאת מהחדר ולהפסיק את הפגישה. סגן הנשיא מייק פנס יצא להגנתו של טראמפ וטען כי הדמוקרטים דרשו את סיום ההשבתה לפני כל משא ומתן על בניית החומה.