"נראה כי לא תהיה עסקה טובה יותר", זריף (צילום: AP, חדשות)
זריף. הודעה מפתיעה | צילום: AP, חדשות

שר החוץ האירני, מוחמד ג'וואד זריף, הודיע במפתיע על התפטרותו – החלטה עליה הודיע אמש (שני) בפוסט באינסטגרם. "אני מתנצל בפניכם על כל חוסר ההצלחות בשנים האחרונות בהן כיהנתי כשר החוץ", כתב. "אני מודה לעם האירני ולאנשי הממשל". מסתמן כי הרקע להחלטה היא מחאת הכדורגלנים.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

המחאה פרצה לאחר שבכנס שגרירים בטהרן אמר זריף כי הוא גאה שמדינתו נלחמת למען פלסטין: "אנחנו שמחים להיות מדינה תחת לחץ בגלל המאבק שלנו למען הפלסטינים". הדברים העלו את חמתו ווריה גאפורי, מגן הנבחרת המקומית ואחד משחקני הכדורגל הבכירים במדינה, שהחליט לכתוב נגד זריף בחשבון הטוויטר שלו.

ווריה גאפורי. הוביל להתפטרות? (צילום: חדשות)
ווריה גאפורי. הוביל להתפטרות? | צילום: חדשות

"דבריו הם כמו זריית מלח על הפצעים של האזרחים. מדובר בתנאי המחייה של האזרחים מהמעמד הנמוך, והם קשים", כתב הכדורגלן המצליח. כשנשאל גאפורי האם הוא מפחד על הקריירה הספורטיבית שלו בעקבות דבריו, השיב: "למה שאפחד, ממה יש לי לפחד?". הביקורת של הכדורגלן התפשטה במהירות ואלפי אזרחים הביעו את תמיכתם ואיתם גם בכיר שחקני הכדורגלן של אירן, עלי כרימי, שדרשו את פיטוריו של זריף.

עם ג'ון קרי. ניה מגעים עם ארה"ב (צילום: רויטרס, חדשות)
עם ג'ון קרי. ניה מגעים עם ארה"ב | צילום: רויטרס, חדשות

יש לציין כי בתקופה האחרונה נשמעות קריאות להתפטרותו של רוחאני בשל המצב הכלכלי הקשה במדינה על רקע הסנקציות האמריקניות המחודשות, וככל הנראה זריף הוא זה ששילם את המחיר על כך.

זריף, המכהן בתפקידו מאז אוגוסט 2013, במקומו של עלי אכבר סאלחי - בחירה של חסן רוחאני. בין השנים 2002 ו-2007 שימש זריף כשגריר אירן באו"ם, ושמו נקשר ב-2003 ל-"Grand Bargain", תוכנית לכאורה שמטרתה הייתה להגיע לפתרון סוגיו בעייתיות בין ארה"ב לאירן. במהלך כהונתו קיים מספר פגישות פרטיות עם פוליטיקאים אמריקניים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו