"מזכיר לנו למה עריצות מסוגלת לגרום" (צילום: חדשות)
"מזכיר לנו למה עריצות מסוגלת לגרום" | צילום: חדשות

"שנאה אנטישמית מתועבת שהניעה את הנאצים באירופה": סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, ביקר אתמול (שישי) באתר ההנצחה של מחנה ההשמדה אושוויץ, יחד עם נשיא פולין, אנדז'יי דודה, וג'רד קושנר, חתנו של הנשיא דונלד טראמפ. פנס, שנמצא במדינה במסגרת ועידת ורשה שדנה בנושא המזרח התיכון, האשים במהלך הביקור את אירן באנטישמיות הדומה לזו של הנאצים, והודיע כי הביקור הגביר את נחישותו לפעול נגד טהראן.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

"יש לנו את המשטר בטהראן שמפזר איומים רצחניים, באותה שנאה אנטישמית מתועבת שהניעה את הנאצים באירופה", אמר פנס לעיתונאים. פנס הוסיף כי השהייה באושוויץ גרמה לו "לחזק את נחישותו של העולם החופשי להתנגד לשנאה זדונית מעין זו ולהתמודד עם איומים בני זמננו".

זהו ביקורו הראשון של פנס במחנה ההשמדה. "זו טרגדיה שאי אפשר להעלות על הדעת, שמזכירה לנו למה עריצות מסוגלת לגרום", אמר פנס שעות לאחר מכן באירוע שהתקיים בשולי ועידת הביטחון של מינכן בגרמניה. "אבל זה יכול גם לסמל את ניצחון החירות", הוסיף.

פנס מתחת לשלט "העבודה משחררת", באושוויץ (צילום: חדשות)
פנס מתחת לשלט "העבודה משחררת", באושוויץ | צילום: חדשות

"נסעתי למשלחת עם אנשים שהיו בני משפחה של אלה שהיו באושוויץ - חלקם שרדו, חלקם לא", אמר פנס. סגן הנשיא הוסיף כי ללכת עם אותם אנשים, במחשבה כי לפני שני דורות הגיעו אבותיהם בקרוניות משא, כשהם מגיעים לפולין חופשית - היא חוויה יוצאת דופן עבורו. "אני אשא את זה איתי לשארית חיי".

פנס וקושניר התחילו את ביקורם בהליכה מתחת לשער הידוע לשמצה - בעל הכיתוב: "העובדה משחררת". משם המשיכו לאולם תצוגה בו מוצגים שערות וחפצים אישיים של קורבנות הנאצים.

פנס בוועידת ורשה (צילום: רויטרס, חדשות)
פנס בוועידת ורשה | צילום: רויטרס, חדשות

בחלקו השני של הביקור הם סיירו במחנה הסמוך, בירקנאו. שם כרע פנס על ברכיו, הרכין את ראשו והניח את ידו על קרון אדום, שנמצא על פסי הרכבת, והוביל את היהודים במחנה אל מותם. לאחר מכן הניח נרות באנדרטה לזכר קורבנות השואה, בזמן שהוא חובש כיפה והרב הראשי של פולין התפלל לזכר הקורבנות.

ביקורו של פנס הגיע יום אחרי שהאשים את בריטניה, צרפת, גרמניה והאיחוד האירופי בניסיון להתחמק מהסנקציות של ארה"ב על אירן - במסגרת ועידת המזרח התיכון שהתקיימה בוורשה. בנוסף קרא פנס לאיחוד האירופי להצטרף לממשלת טראמפ - בנסיגה מעסקת הגרעין עם אירן.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו