האירנים שנתפסו בארגנטינה (צילום: מתוך התקשורת בארגנטינה, חדשות)
האירנים שנתפסו בארגנטינה | צילום: מתוך התקשורת בארגנטינה, חדשות

מעצר האירנים שנכנסו לארגנטינה עם דרכונים ישראליים מזויפים - פרטים חדשים: התקשורת במדינה מדווחת הבוקר (שני) כי שני האירנים שנעצרו החזיקו ארבעה דרכונים מזויפים - שניים כדי לצאת מספרד ושניים כדי להיכנס לארגנטינה. החקירה מעלה מספר פרטים מתמיהים על התנהלותם של השניים, שנחקרים בחשד למעורבות בפעילות טרור. לפי הפרסום ב"קלארין", השניים החליפו שלושה בתי מלון בשלושה ימים. עוד גילו החוקרים כי העצורים ביצעו שיחה לטלפון מקומי במשך 85 שניות - למרות שהם אינם דוברים ספרדית.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

השניים, סג'ד סמיאל נסראן בן ה-27 ומשורה סבזאלי בת ה-30, הגיעו מספרד לארגנטינה בטיסת "אייר אירופה". בדרכונים המזויפים הם נקראו נתנאל ורבקה טולדנו (עם שגיאות הקלדה). השם המזויף עורר חשד מכיוון שמדובר בשם משפחתו של נספח בשגרירות הישראלית במדינה.

אחד מהדרכונים הגנובים שנמצאו (צילום: מתוך התקשורת בארגנטינה, חדשות)
אחד מהדרכונים הגנובים שנמצאו | צילום: מתוך התקשורת בארגנטינה, חדשות

הם נעצרו בשבת בבוקר (שעון מקומי) בבית מלון, בעקבות צו של שופט פדרלי ולאחר מבצע של יחידה למאבק בטרור. השניים נותרו במעצר וייחקרו היום על ידי שופט ותובע. בארגנטינה מעריכים כי המשימה תהיה קשה כי החשודים אינם דוברים ספרדית: מערכת המשפט המקומית מנסה לגייס מתרגם לפרסית. עד כה השניים לא הצטיידו בעורך דין, ולפי ההערכה הם ייעזרו בסניגור ציבורי.

עם מעצרם אמרו כי הם אזרחים אירנים שנמלטו מארצם דרך טורקיה ויוון, והצליחו להגיע לספרד למרות שהיו אמורים להיות מגורשים. אחד מהעצורים הראה לחוקרים צילום של הדרכון האמיתי שלו, שהופיע בתוך מכשיר הטלפון הנייד. מלבד זאת סיפקו השניים מידע מועט לחוקרים. החוקרים החלו לנתח את החומרים שנאספו בעת המעצר: מחשב אישי ומכשירי טלפון - אחד מהם אייפון נעול שתוכנו טרם התברר.

אחד מהדרכונים הגנובים שנמצאו (צילום: מתוך התקשורת בארגנטינה, חדשות)
אחד מהדרכונים הגנובים שנמצאו | צילום: מתוך התקשורת בארגנטינה, חדשות

הרשויות העלו את רמת הכוננות בעקבות הפרשה, שבה מעורב גם האינטרפול שהתבקש להגיש דוח מיוחד על שני החשודים. לאחר שהשניים עוכבו והחל הבירור בעניינים, הגיעה ההודעה מישראל שלפיה הדרכונים אכן נגנבו במהלך שהות של בני זוג בשם דוד ובריג'ט אסולין בארגנטינה ואכן נעשה בהם שימוש במעבר הגבול. שני האירנים נעצרו בחדר המלון שלהם ובוצעו להם בדיקות, שהוכיחו שהם אינם הבעלים החוקיים של הדרכונים ושהם אכן מזויפים.

אחד מהאירנים שנתפסו בארגנטינה (צילום: מתוך התקשורת בארגנטינה, חדשות)
אחד מהאירנים שנתפסו בארגנטינה | צילום: מתוך התקשורת בארגנטינה, חדשות

שני האירנים נמצאים במעצר מאז שנתפסו והמקרה נחקר כחשד לפעילות טרור. הרשות למלחמה בטרור המקומית היא זו שקיבלה את האחריות לחקירת המקרה.