נשיא ונצואלה ניקולס מאדורו (צילום: רויטרס, חדשות)
בדרך לאיבוד השלטון? ניקולאס מאדורו | צילום: רויטרס, חדשות

הממשל האמריקני נקט אמש (רביעי) בצעד דיפלומטי חריג והכיר ביושב ראש האופוזיציה בוונצואלה כנשיא הלגיטימי של המדינה, וקרא לנשיא המכהן ניקולאס מדורו להתפטר מתפקידו. הצעד צפוי להגביר את הלחץ על משטרו של מאדורו, ולאפשר לאמריקנים להטיל סנקציות נוספות על ייצוא הנפט עליה ונצואלה מסתמכת. מדינות רבות בדרום אמריקה הלכו בעקבות טראמפ ונגד מאדורו - שהכריז מצדו על ניתוק היחסים עם ארצות הברית. בינתיים, מאות אלפים יצאו לרחובות ונצואלה להפגין נגד הנשיא.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

בהצהרה רשמית שיצאה מהבית הלבן, הנשיא טראמפ עודד ממשלות נוספות במערב להכיר ביושב ראש האופוזיציה חואן גואידו. "נמשיך להפעיל את כל האמצעים הכלכליים והדיפלומטיים שברשות ארצות הברית בניסיון להחזיר לתפקוד את הדמוקרטיה בוונצואלה", נמסר. זמן קצר אחרי הודעת הממשל האמריקני - ראשי המדינות קנדה, פרגואי, פרו, צ'ילה, ארגנטינה וקולומביה - הצהירו כי גם הן מכירות בגואידו כנשיא הלגיטימי של ונצואלה ולא במדורו. בוליביה, מנגד, הביעה תמיכה בנשיא המכהן מאדורו.

גורמים המעורבים בקבלת ההחלטה מסרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי בממשל חיכו להכרזה על המהלך עד לאחר שיו"ר האופוזיציה גואידו הכריז על עצמו כ"נשיא הזמני של וונצואלה". בימים האחרונים יצאו מאות אלפי אזרחים לרחובות על מנת להפגין נגד מאדורו. בעימותים עם כוחות הביטחון הנאמנים לו נהרגו עד כה 8 בני אדם, ונעצרו 59 מאז יום שני. המפגינים השליכו אבנים ואלות על השוטרים, ואף הצליחו להפיל ולנתץ פסל של הנשיא לשעבר הוגו צ'אבס.

גורמים רשמיים בממשל האמריקני מסרו כי נשקלות מספר אופציות לפעולה, כולל הטלת הגבלות על ייבוא מוונצואלה או אפילו חרם מלא. כל זאת, בניסיון להעניש את משטרו של מאדורו על רקע הפגנות הענק ברחובות והמצב המתדרדר במדינה.

חוואן גוואידו - מנהיג האופוזיציה בוונצוא (צילום: רויטרס, חדשות)
יו"ר האופוזיציה חואן גואידו | צילום: רויטרס, חדשות

הנשיא המכהן מאדורו הגיב בזעם על ההודעה האמריקנית, והאשים את האופוזיציה כמי שמנסה לעשות הפיכה שלטונית בסיוע מדינות חיצוניות. במקביל, הכריז מאדורו על ניתוק היחסים הדיפלומטים עם וושינגטון. "לנציג שלהם יש 72 שעות לצאת מתחומי המדינה", נמסר. בתגובה, הצהיר מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו כי מכיוון שארה"ב כבר לא מכירה במאדורו כנשיא הלגיטימי, היא אינה רואה בהחלטתו לנתק את היחסים כחוקית או תקפה. "נקיים את היחסים הדיפלומטים באמצעות ממשלתו של הנשיא הזמני גואידו, שהזמין את הנציגות האמריקינת להישאר במדינה", הודיע פומפאו.