יו"ר האופוזיציה ונצואלה חואן גואידו (צילום: רויטרס, חדשות)
אירופה בעד גואידו | צילום: רויטרס, חדשות

בזמן שהמהומות בוונצואלה נמשכות ונדמה כי הנשיא הנוכחי ניקולס מאדורו לא מתכוון לוותר על הכיסא בקלות, ברחבי אירופה החל סחף מדיני היום (שני) ומדינות רבות מכירות ביו"ר האופוזיציה חואן גואידו כנשיא הזמני של המדינה. עם סיום האולטימטום שהציבו למאדורו, מדינות מערב אירופה דורשות כעת לקיים בחירות חופשיות ודמוקרטיות בוונצואלה.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

ממשלות בריטניה, צרפת, גרמניה, דנמרק, הולנד, שוודיה, ספרד וגם באיחוד האירופי, הודיעו רשמית על ההכרה בשלטונו של חואן גואידו. נשיא צרפת עמנואל מקרון כתב בחשבון הטוויטר שלו כי ארצו מכירה בשלטון יו"ר האופוזיציה עד שיתקיימו בחירות חדשות. "לעם בוונצואלה יש את הזכות להביע את עצמו באופן חופשי ודמוקרטי", כתב מקרון.

"מאדורו לא הכריז על בחירות בתום שמונת הימים שביקשנו", טען שר החוץ הבריטי ג'רמי האנט. "לכן בריטניה ביחד עם בעלות בריתה באירופה מכירות כעת בשלטונו של גואידו". מטעם ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי נמסר כי משטרו של מאדורו חייב להסתיים וכי הם בוחנים את האפשרויות נגדו לרבות הפעלת סנקציות. מטעם ראש הממשלה תרזה מיי נמסר: "לעם בוונצואלה מגיע עתיד טוב יותר, הם סבלו מספיק".

גם במזרח הרחוק התייחסו למשבר, וראש הממשלה של יפן מסר כי הוא מעוניין בפתרון יציב, מהיר ודמוקרטי עבור המצב בוונצואלה. במקביל, בקרמלין מסרו כי הצעדים שננקטו על ידי מדינות אירופיות מהוות התערבות חיצונית וכי רק העם בוונצואלה, ולא מדינות זרות, יפתרו את הסוגיות הפוליטיות הפנימיות של המדינה.

אחרי שטראמפ אמר אמש כי הוא לא פוסל אופציה צבאית בוונצואלה, הנשיא ניקולס מאדורו תוקף: "אנחנו לא מקבלים אולטימטום מאף אחד, אתה עושה טעויות שיכתימו את ידיך בדם". אתמול הגביר נשיא ארה"ב דונלד טראמפ את המתיחות סביב המשבר בוונצואלה כשאמר בריאיון לרשת CBS האמריקנית כי הוא שוקל מבצע צבאי במידה והמצב שם יתדרדר, והאשים את מאדורו באחריות לקריסה הכלכלית.

בריאיון אמש לטלוויזיה הספרדית השיב נשיא ונצואלה להאשמות ודחה את הדרישות להתפטרותו. "אנחנו לא מקבלים אולטימטום מאף אחד", אמר מאדורו. "זה כמו שאגיד לאיחוד האירופי: אני נותר לכם שבוע להכיר ברפובליקה של קטלוניה, אחרת- ננקוט נגדכם צעדים".

"הפוליטיקה הבין לאומית אינה יכולה להתבסס על אולטימטומים. כך זה היה בתקופת האימפריות והמושבות, לא היום", הוסיף נשיא ונצואלה ופנה ישירות לנשיא האמריקני: "עצור דונלד טראמפ, אתה עושה טעויות שיכתימו את ידיך בדם. ואתה תפרוש מהנשיאות כשדם על ידיך".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו