מה יעלה בגורלם של הכורדים?
מה יעלה בגורלם של הכורדים? | צילום: ללא קרדיט, חדשות

בדרך למהלך "היסטורי" בסוראיה? נשיא טורקיה אמר היום (שלישי) שבמהלך שיחת הטלפון שלו עם טראמפ, אישר הנשיא האמריקני שכוחות אמריקנים ייסגו מסוריה ויוקם אזור מפורז. לפי הדיווח בסוכנות הידיעות הטורקית, השטח יהיה תחת אחריות טורקית בעומק הגבול הסורי - מרחק של 32 קילומרים לתוך סוריה. את הדברים אמר ארדואן לחברי מפלגתו "מפלגת הצדק והפיתוח" בכנס באנקרה הבירה.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

לפי הדיווח, ארדואן טען שבשיחה הושגה "הבנה היסטורית" בינו לבין טראמפ בנושא - והצהיר שנשיא ארה"ה הבטיח שהצבא האמריקני אכן ייסוג מסוריה. עוד טען נשיא טורקיה, לפי הדיווחים בארצו וברוסיה, כי האזור המפורז - שנועד למנוע מתקפות על טורקיה וגם להגן על הכורדים, בני בריתם של ארה"ב - עשוי להתרחב בהמשך. עם זאת, בבית הלבן לא התייחסו כלל לנושא האזור המפורז בהודעה הלקונית על שיחתם של המנהיגים.

אמש ארדואן שוחח עם נשיא ארה"ב והעלה את הרעיון של "אזור חופשי מארגוני טרור בצפון סוריה". שיחת הטלפון בין המנהיגים נערכה אחרי שטראמפ איים בעבר שיגרום ל"כלכלת טורקיה לקרוס" אם טורקיה תמשיך לפגוע בכורדים.

טראמפ וארודאן
טראמפ וארודאן | צילום: רויטרס, חדשות

בטורקיה טוענים שטראמפ אינו יודע להבדיל בין הכורדים המתונים לאלו שמוגדרים באנקרה ארגוני טרור. בתוך כך, הנשיא הטורקי טען במהלך ישיבת המפלגה הפרו-אסלאמית שלו כי ארצו הכתה בטרור הכורדי - ארגוני YPG/PKKבצפון סוריה. כמו כן הבטיח כי המבצע נגד הארגונים החמושים בחבל אפרין יימשך.

על פי הודעת הבית הלבן בנושא מאמש, השניים דנו ב"שיתוף הפעולה המתמשך" בסוריה במהלך נסיגת כוחות צבא ארה"ב מהאזור. טראמפ אמר בשיחה שבכוונתו לשתף פעולה עם טורקיה כדי לטפל בחששות הביטחוניים של טורקיה מהמצב בצפון סוריה.

טראמפ הדגיש בשיחה עם ארדואן כי לטורקיה אסור "להתנהג באופן לא הולם" כלפי הכורדים או כלפי קבוצות אחרות שלחמו לצד ארה"ב נגד דאע"ש. לפי הודעת טורקיה, השניים דנו גם בהקמת "אזור בטוח" בצפון סוריה שיהיה נקי מקבוצות מיליציה. עוד נמסר מאנקרה כי השניים דנו במפת הדרכים לטיפול בעיר הגבול מנביג'.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו