בזמן שבמינכן האירנים מפזרים הצהרות לוחמניות לעבר ישראל, בעיר הנמל בנדר עבאס שבדרום אירן נחשפה היום (ראשון) צוללת חדשה ומתקדמת מתוצרת מקומית. באירוע ששודר בטלוויזיה הממלכתית הציג הנשיא האירני חסן רוחאני את כלי השיט המתקדם, שזכה לכינוי "הכובש".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

בטקס חגיגי שבו נכח רוחאני לצד צמרת חיל הים האירני הוצגה לראשונה הצוללת שמשקלה 600 טון. השדרן האירני ציין במהלך השידור כי הצוללת "מורכבת ממערכות נשק מהמתקדמות ביותר בעולם, לרבות טילי טורפדו וטילי שיוט הניתנים לשיגור ממצב תת-מימי".

שר החוץ האירני, ג'וואד זריף (צילום: AP, חדשות)
שר החוץ האירני, ג'וואד זריף | צילום: AP, חדשות

מאז פרישת ארה"ב מהסכם הגרעין שנחתם עמה ב-2015 והטלת הסנקציות עליה, אירן החלה במאמץ נרחב לפתח תעשיית נשק מקומית, ובראשה תוכנית הטילים הבליסטיים.

בשנה שעברה חיל הים האירני חנך משחתת מתוצרת מקומית, שבתקשורת המקומית נטען כי יש לה יכולת לחמוק ממכ"מים. האירנים גם טוענים שיש ברשותם טילים בעלי טווח של עד 2,000 קילומטרים, המסוגלים לפגוע בישראל ובבסיסי צבא ארה"ב הפרוסים ברחבי המזרח התיכון.

"סיכוי גדול למלחמה עם ישראל"

בוועידת מינכן לביטחון אמר שר החוץ האירני מוחמד ג'וואד זריף כי קיים סיכוי גדול למלחמה עם ישראל. זריף דחה את ההאשמות של ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר שארצו דווקא פועלת להפחתת המתיחות במזרח התיכון.

במהלך ריאיון בכנס אמר זריף כי טהרן מעוניינת ביחסים תקינים עם שכנותיה, בהן גם סעודיה ואיחוד האמירויות. לדבריו, אירן לא תשנה את התנהגותה בשל לחץ שמפעילות עליה ישראל וארה"ב.‎

"יש גורמים שרוצים במלחמה", אמר זריף. "הסכנה גדולה והיא רק תמשיך לגדול אם המעצמות ימשיכו לעצום עיניים מול הפרות החוק הבינלאומי שנעשות".

עוד התייחס זריף להסכם הגרעין מ-2015 בין המעצמות לאירן וטען כי חברותיו האירופיות להסכם נכשלו בכל הנוגע לסחר עם טהרן. "צרפת, בריטניה וגרמניה צריכות לעשות יותר על מנת להראות את מחויבותם להסכם", אמר זריף.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו