הסמנכ"לית הסינית הגישה תביעה נגד קנדה (צילום: רויטרס, חדשות)
כתב אישום נגד וואוי ונגד סמנכ"לית הכספים | צילום: רויטרס, חדשות

כתבי אישום הוגשו אמש (שני) נגד חברת הטכנולוגיה הסינית וואווי ונגד סמנכ"לית הכספים שלה, בין השאר בגין תכנון להפר את הסנקציות האמריקניות על אירן. משרד התעשייה הסיני הגיב לכתבי האישום ואמר כי הם "לא הוגנים ולא מוסריים". ברקע הגשת כתבי האישום ישנן שיחות הסחר בין ארה"ב לסין, שאמורות להרגיע את היחסים המתוחים בין המדינות.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

סמנכ"לית הכספים מנג וואנזו היא בתו של מייסד החברה, והיא נעצרה בקנדה כבר בדצמבר ומאז נאבקת בהסגרתה לארה"ב. מלבד הטענה כי היא הייתה בעלת תפקיד מרכזי בתכנית לנהל קשרים מסחריים עם אירן באמצעות חברת-בת סודית, וואנזו מואשמת גם בהונאה של בנקים.
מעצרה עורר זעם בסין, והממשלה שם עצרה בתגובה שני אזרחים קנדים בשל סיבות הקשורות לביטחון לאומי. מנג הודיעה כי היא חפה מפשע, והחברה לא הגיבה לכתבי האישום שפורסמו אמש.

החרה תוחרם בארה"ב? וואווי (צילום: רויטרס, חדשות)
"מהווה איום על הביטחון הלאומי". וואווי | צילום: רויטרס, חדשות

וושינגטון ובייג'ינג מנהלות השבוע מגעים במטרה להרגיע את המתח בין המדינות ולהשיב את יחסי המסחר התקינים בין שתי המעצמות הכלכליות. שר המסחר האמריקני ווילבור רוס אמר כי האישומים נגד וואווי הם "נפרדים לחלוטין" משיחות הסחר. עם זאת, הממשל האמריקני ניסה למנוע מחברות שונות לקנות אמצעים טכנולוגיים של וואווי. מומחי ביטחון אמריקניים חוששים שאמצעים כאלו יוכלו לשמש את ממשלת סין על מנת לרגל אחרי ארה"ב - חשש שוואווי הכחישה.

סגן יו"ר ועידת המודיעין בסנאט שיבח את הגשת כתבי האישום: "זה ברור כבר זמן מה שוואווי מהווה איום על הביטחון הלאומי, ואני מריע לממשל טראמפ על שעשה סוף סוף את הצעדים הנדרשים על מנת להטיל אחריות על החברה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו