חברת NSO הישראלית עומדת בקו האש זה זמן רב. אחרי רצח העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י התעצמו המתקפות על החברה הישראלית כששורה של תחקירים וידיעות קשרו את החברה למעורבות ברצח ו-3 תביעות הוגשו נגדה בנושא. אמש (שבת) נחשפו במהדורה המרכזית ההקלטות שמוכיחות כיצד קטר היא זו שעמדה מאחורי המסע המתוזמר.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

בשיחה עם החדשות, מייסד חברת NSO הכחיש בתוקף את הטענות שהחברה הייתה מעורבת ברצח. "אנחנו לא קשורים לרצח", אמר. "טכנולוגיות שלנו מעולם לא הופעלו על הטלפון של חאשוקג'י. אנחנו חברה שמייצרת טכנולוגיה שמצילה חיים, ואנחנו נמשיך להתמקד בזה".

הסיפור החל כשהתכתבויות וואטסאפ והודעות קוליות בין השר החוץ הקטרי לבין השגריר, שהגיעו לידי ממשלה עוינת לקטר ופורסמו בתקשורת, חשפו שהקטרים שילמו מיליארד דולר לדאע"ש ולחיזבאללה. הפרשייה הביכה מאוד את האמיר של קטר, שהחל לפתוח בחקירה.

משרדי חברת הסיבר בהרצליה (צילום: AP, חדשות)
משרדי MSO. ארכיון | צילום: AP, חדשות

הקטרים הבינו שמה שאפשר את הדלפת ההודעות זו תוכנת פגסוס שלNSO הישראלית. באמצעות מתקפת סייבר הם פרצו למחשבו של דוד מידן, לשעבר בכיר במוסד ומי שערך את המשא ומתן לשחרורו של גלעד שליט וכך הם גילו שהחברה עובדת לכאורה עם יריבותיה הגדולות, ערב הסעודית ואיחוד האמירויות.

ההקלטות חשפו: קטר היא זו שעומדת מאחורי התביעות

באוקטובר האחרון, לאחר הרצח, התגברו הפרסומים השליליים וגם בישראל הוגשה תביעה נגד החברה כאן כבר עלה החשש שלא מדובר במקרה אלא שיש מי שעומד מאחורי מסע ההכפשות. בלאק קיוב הישראלית, חברת מודיעין מהטובות בעולם, החלה לחקור את הנושא.

הקטרים עמדו מאחורי ההכפשות (צילום: רויטרס, חדשות)
הקטרים עמדו מאחורי ההכפשות | צילום: רויטרס, חדשות

סוכן חשאי הגיע למסעדה בלונדון עם סיפור כיסוי וגרם לעיתונאי איאד חמיד לחשוף את מקורותיו לכתבה שפורסמה בניו יורק טיימס ובמגזין נחשב בעולם הערבי שהכפישה את NSO.

עזמי בשארה. ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
עזמי בשארה. ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

"יש פרופסור ב-City Universuty of London, והוא אחד מעורכי הדין, האחר הוא פלסטיני", חשף לחוקר. "דרך קשרים משותפים, דיברתי איתם והם פרסמו את התחקיר בניו יורק. החקירה הזדקקה לרמה מסויימת של אמינות ואם בא מעיתון במימון קטרי ומאשים את איחוד האמירויות והסעודים, אז אתה יודע זה כמו 'אוי נו' הם פשוט מקנאים וזה משהו שהם המציאו. אבל כשהניו יורק טיימס מפרסם, אז זה משהו שונה".

החוקר שאל את העיתונאי האם קטר היא זו שעומדת מאחורי התחקיר וכך חשף חמיד שמאחורי הפרסומים עומד לא אחר מאשר עזמי בשארה. חבר הכנסת לשעבר שנחשד בריגול ובסיוע לחיזבאללה וברח מישראל שהיום הוא יועץ קרוב לאמיר של קטר.

עורכת הדין שטיפלה בתביעות מודה: ידעתי שאין סיכוי לנצח

החוקרים גם הגיעו לעורכת הדין כריסטיאנה מרקו שעומדת מאחורי התביעות במימון קטרי. חברת המודיעין גילתה שלתביעה הייתה מטרה אחת: לעורר מודעות נגד NSO. חוקרי בלאק קיוב שוחחו תחת סיפור כיסוי עם עורכת הדין שחשפה למעשה שידעה מראש שאין לה סיכוי לזכות בתביעות. "לא תוטל שום אחריות על החברות שפיתחו את התוכנה", חשפה. "הם הגישו את התביעה בראש ובראשונה כדי לעורר מודעות".

"היה לנו ברור מהרגע הראשון שזה המצב", הבהיר מייסד NSO. "ואפילו עכשיו התובעת במשפט טוענת שכל הסיפור הזה הוא תעלול יחצ"ני אז אנחנו כמובן לא מתפלאים ואנחנו שמחים שזה יוצא לאור.

סיפור נוסף שעורר הרבה סימני שאלה ותהיות בכלי תקשורת ברחבי העולם: מי הפעיל את איש מערכת הביטחון לשעבר מרמת השרון, שנפגש עם אנשי הארגון הקנדי סיטיזן לאב, שחשפו את פעילותNSO וערב הסעודית. היום מתברר שהוא היה חלק מהבדיקה הזו ומהקלטות חוקרי המודיעין עולה שהארגון הקנדי לא פעל בשליחות קטר.

מבלאק קיוב נמסר בתגובה: "מדיניות Black Cube היא לעולם לא לדון על לקוחותיה או לגבי עבודתה עם צד שלישי כלשהו. יודגש, כי Black Cube פועלת תמיד בהתאם לחוק ובהתאם לחוות דעת של משרדי עורכי הדין המובילים בעולם".