ספינת קרב של אירן (צילום: רויטרס, חדשות)
ספינת קרב של משמרות המהפכה, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

טהרן במסר מאיים לישראל: אירן הזהירה הבוקר (רביעי) את ישראל מפני תגובה חריפה אם תחליט לפעול נגד מכירות הנפט שלה. שר ההגנה האירני התייחס לדברי נתניהו, שאמר בשבוע שעבר כי חיל הים יפעל לבלום הברחת נפט מצד אירן. שר ההגנה אמיר חתאמי אמר כי פעולה מצד חיל הים הישראלי תיחשב "מעשה פיראטי" ותגרור תגובה חמורה.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

בשבוע שעבר אמר נתניהו בטקס סיום קורס חובלים בבסיס חיל הים בחיפה: "אירן מנסה לעקוף את הסנקציות על ידי הברחה סמויה של נפט בנתיבים ימיים. ככל שניסיונות אלה יתרחבו, לחיל הים יהיה תפקיד חשוב יותר במאמצים לבלימת פעולות אירניות אלו. אני קורא לקהילה הבינלאומית לעצור בכל דרך את הניסיונית של אירן לעקוף את הסנקציות דרך הים".

חתאמי התייחס הבוקר לדברי נתניהו ואמר, לפי הדיווח בסוכנות הידיעות IRNA, כי לטהרן יש יכולות צבאיות להתעמת עם כל התערבות ישראלית. שר ההגנה טען שהקהילה הבינלאומית לא תקבל פעולה ימית מצד ישראל: "כל עימות מסוג זה ייחשב כפעולה פיראטית - אם זה יקרה, נגיב באופן תקיף". חתאמי ציין כי "לכוחות צבא אירן יש בהחלט את היכולות להגן על קוווי המשלוח באופן הטוב ביותר, כנד כל איום".

מתקן נפט אירני (צילום: רויטרס, חדשות)
מתקן נפט אירני | צילום: רויטרס, חדשות

מומחים לתחומי המסחר הימי טענו כי אירן פועלת במגוון שיטות על מנת לחמוק מהסנקציות. בין היתר, כך לפי המומחים, טהרן משנה את שמות הספינות או את רישומי הדגל, מורה לכבות מכשירים שמציינים את מיקום הספינות ומבצעת העברות בין ספינות בלב ים ובמרחק מזירות המסחר הגדולות. בשנים האחרונות אירן הרחיבה את טווח הפעולה הימי שלה ושיגרה כלי שיט גם לאוקיינוס ההודי ולמפרץ עדן, וביום שישי האחרון פעלו להדוף מתקפה של פיראטים על מיכלית נפט במפרץ עדן.