טראמפ. מאיים (צילום: רויטרס, חדשות)
"החלטה מסוכנת ", ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

לראשונה בממשל טראמפ: נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הטיל היום (שבת) לראשונה וטו נגד החלטת הקונגרס לבטל את מצב החירום בגבול הדרומי עם מקסיקו. מצב החירום הוכרז על ידי טראמפ לפני כחודש וחצי, כדי לקבל את המימון לבניית החומה בגבול.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

הקונגרס צפוי לנסות לעקוף את הוטו של טראמפ ולהעביר את החלטתם מחדש, אך הוא לא צפוי לגייס את הקולות הדרושים לכך. בתגובה קרא טראמפ להחלטה "פזיזה" ואמר כי הוא גאה להטיל עליה וטו.

"כנשיא, ההגנה על האומה היא החובה החשובה ביותר שלי. אתמול קיבל הקונגרס החלטה מסוכנת שאם היא תתקיים היא יכולה לגרום לסכנה, סכנה חמורה מאוד", אמר טראמפ. הנשיא הוסיף כי: "לקונגרס יש את החופש להעביר את ההחלטה הזאת, ואני חייב להטיל עליה וטו".

עוד אתמול, בתגובה להחלטת הסנאט לבטל את מצב החירום במדינה, צייץ טראמפ בחשבון הטוויטר שלו: "אני מוכן להטיל וטו, אם יש צורך בכך".

חומה בגבול ארה"ב-מקסיקו, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
חומה בגבול ארה"ב-מקסיקו, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות


טראמפ הכריז לפני כחודש על מצב החירום בגבול עם מקסיקו בניסיון לעקוף את הקונגרס ולהשיג מימון לבניית החומה. לפי בכיר בבית הלבן, הצעד החריג נועד לאפשר לטראמפ להסיט כשמונה מיליארד דולרים מתקציב הממשל לטובת עבודות הבנייה בגבול הדרומי.

במפלגה הדמוקרטית הגיבו אז בזעם למהלך, אותו כינו "שימוש לא חוקתי" בכספי המדינה, והודיעו שיבחנו צעדים משפטיים נגד הממשל במטרה למנוע או לפחות לעכב את ביצוע ההחלטה. "לא ניתן לנשיא לגרוס את החוקה", תקפו מנהיגי המפלגה, יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי ואת מנהיג הדמוקרטים בסנאט צ'אק שומר.

טראמפ דרש מהקונגרס לממן את בניית החומה, אחת מהבטחות הבחירות המרכזיות שלו ב-2016, במסגרת חוק שאושר בקונגרס ברוב גדול. "פעם נוספת הנשיא עומד בהבטחותיו לבנות חומה ולהגן על הגבול של המדינה שלנו", אמרה אז דוברת הבית הלבן במסיבת עיתונאים בנושא.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו