טרנט בבית המשפט (צילום: רויטרס, חדשות)
טרנט בבית המשפט: "צפויים עוד אישומים" | צילום: רויטרס, חדשות

ברנטון האריסון טרנט, המחבל שירה למוות ב-49 מתפללים במסגדים בניו זילנד ותיעד בשידור חי את הטבח הואשם הלילה (שבת) ברצח. טרנט הובא לבית המשפט בקרייסטצ'רץ' כשהוא אזוק. הוא סירב לדבר, ובמשטרה מאמינים שצפויים נגדו אישומים נוספים.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

ראש ממשלת ניו זילנד ג'סינדה ארדרן אישרה כי בין הקורבנות של הטבח יש גם ילדים וציינה כי המחבל תכנן להמשיך את המתקפה אך נעצר על ידי שני שוטרים מקומיים. 39 פצועים עדיין מאושפזים בבית החולים, 11 מהם עדיין במצב קשה.

מתאבלים על הרצח בניו זילנד (צילום: AP, חדשות)
מאות הניחו פרחים | צילום: AP, חדשות

המשטרה המקומית פנתה לציבור בהודעה בטוויטר וקראה לעדים לאירוע למסור עדותם ולתרום לחקירה. "המשטרה רוצה לשמוע מכל אחד שאולי ראה, שמע או שיש לו מידע על המתקפה ב-15 במרץ", נמסר.

מאות אנשים הגיעו לאזור הטבח למחות נגד מסע ההרג הרצחני והביעו תמיכתם בקהילה המוסלמית המקומית. אחד אחרי השני הם הניחו זרי פרחים לזכר הנרצחים והביעו סולידריות עם הנפגעים.

הרוצח בשידור חיי שהעלה (צילום: AP, חדשות)
המחבל ברנדון טרנט. יהיו עוד אישומים | צילום: AP, חדשות

ראש ממשלת אוסטרליה, סקוט מוריסון, התייחס היום לטבח. "דיברנו היום על האויב האמיתי שהוא שנאה וחוסר סובלנות", אמר במסיבת עיתונאים. "זה השורש של טרוריזם וקיצוניות, עידוד שנאה וניסיון לעודד מעגל שנאה. ואנחנו עומדים כאן ביחד כדי לשבור את המעגל הזה".

מתאבלים על הרצח בניו זילנד (צילום: AP, חדשות)
"זו לא ניו זילנד" | צילום: AP, חדשות

ניו זילנד נחשבת לאחת המדינות הבטוחות ביותר והשקטות ביותר, זו הסיבה שהטבח האכזרי במסגד אל-נור הדהים כל כך הרבה אנשים, לא רק מקומיים - אלא בכל רחבי העולם. המדינה המומה ואנשים רבים מתקשים להשלים עם מה שקרה. "זה כל כך עצוב. זה לא צריך להתרחש במדינה שלנו. הם צריכים להרגיש בטוחים להתפלל", סיפרה עדת ראייה.

בחדר המתים נערמו גופותיהם של 49 קורבנות שנרצחו רק משום שהם מוסלמים. רמזאן עלי, אחד הניצולים סיפר: "אני פשוט חיכיתי והתפללתי לאלוהים בבקשה שייגמרו לו הכדורים".

המחבל תכנן את הטבח לפרטי פרטים. הוא גם תיעד אותו בשידור חי בפייסבוק שלו. בשעות הצהריים פרץ למסגד אל-נור וצלף בדם קר במתפללים שכרעו על רגליהם ועבר מחדר לחדר. פריד אחמד, עד ראייה שחר: "ראיתי שחלק מהאנשים רצו החוצה דרך החדר שהייתי בו. וגם ראיתי כמה אנשים עם דם על גופם ואנשים שצלעו".

בשלב מסוים נתקל המחבל במעצור בנשק, הוא יצא החוצה ירה ברחוב ווידא את מותם של קורבנותיו. בעמוד הפייסבוק שלו, כתב היורה שהוא יוצא לנקום בפולשים שמאיימים על הגזע הלבן. בעולם כולו הרכינו ראש לאות הזדהות. גם ראש הממשלה נתניהו גינה את מתקפת הטרור וריבלין הביע תנחומים בשם עם ישראל.

חברת הפרלמנט: "אין הצדקה לשנאה כזו" (צילום: רויטרס, חדשות)
חברת הפרלמנט: "אין הצדקה לשנאה כזו" | צילום: רויטרס, חדשות

ראש ממשלת ניו זילנד, ג'סינדה ארדרן, אמרה בנאום שמסרה לאומה: "אנחנו ניו זילנד לא היווינו מטרה משום שאנחנו מקלט לאלו ששונאים. לא נבחרנו לפעילות האלימה הזו כיוון שאנחנו מקבלים גזענות". היא הסבירה: "נבחרנו משום שאיננו אף אחד מהדברים הללו ובגלל שאנו מייצגים חמלה. הערכים האלו לא יתערערו בגלל המתקפה הנפשעת הזו".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו