שיגור טיל באירן (צילום: חדשות)
שיגור הלווין נכשל בדרכו לחלל (ארכיון) | צילום: חדשות

כישלון לתוכנית החלל האירנית: רשת השידור הממלכתית באירן הודיעה היום (שלישי) כי שיגור הלווין "פיאם" נכשל בדרכו אל מחוץ לאטמוספירה. ארה"ב הזהירה לאחרונה שלא לבצע את השיגור אך האירנים לא שינו את התוכנית. מהדיווח עלה כי הטיל שנשא את הלוויין לא הצליח להגיע ל"מהירות הנדרשת" בשלב השלישי של השיגור. עם זאת, האירנים ינסו לשגר בקרוב לוויין שני המכונה "דוסטי".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

שר התקשורת מוחמד ג'וואד אזארי ג'הרומי הודיע על כשלון השיגור: לדבריו, הטיל עבר בהצלחה את השלב הראשון וגם את השלב השני, אך לאחר מכן אירעה תקלה שלא פורטה. הבכיר הבטיח שהמדענים האירניים ימשיכו בעבודתם.

הלוויין "פיאם" (מסר בפרסית), שמשקלו כ-100 קילוגרם, עוצב ופותח על ידי מומחים מאוניברסיטת הטכנולוגיה של אמירכביר. הוא היה אמור לשגר תמונות ולבצע "משימות טלקומוניקציה" - כך נמסר באירן. הלוויין תוכנן להיכנס למסלול סביב כדור הארץ בגובה של 500 קילומטרים ובזווית של 55 מעלות.

חסן רוחאני, נשיא אירן (צילום: רויטרס, חדשות)
מפח נפש לרוחאני | צילום: רויטרס, חדשות

אם השיגור היה מצליח, הלוויין היה אמור להצליח לבצע במשך שנתים צילומים ברזולוציה גבוהה ולאחסן את המידע. באירן הבהירו כי שיגור הלווין השני "דוסטי" (חברות בפרסית) מתוכנן להתבצע.

לפני מספר ימים אישר נשיא אירן חסן רוחאני כי "בקרוב נשגר שני לוויינים לחלל באמצעות טילים מתוצרת עצמית. טילים הם הכלי ההגנתי שלנו ואנו גאים בהם". דבריו הגיעו על רקע פרסום יום קודם לכן ברשת CNN של צילומי לוויין המצביעים על כך שאירן נערכת לשיגור לוויין לחלל, למרות אזהרות מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו, כי מהלך כזה עלול להוביל לסנקציות נוספות נגד טהרן - אך אירן טענה שהשיגור לא מפר את החלטות האו"ם.

התמונות שפורסמו ב-CNN הראו פעילות במרכז החלל על שם חומייני ועל פי מומחים בתחום, מדובר בפעילות דומה לזו שננקטה לפני שיגור הלוויין הקודם לפני כשנתיים.