החל ממרס 2020 - תחבורה ציבורית בחינם בלוקסמבורג
החל ממרס 2020 - תחבורה ציבורית בחינם בלו | צילום: Sky News, חדשות

בקרוב אצלנו? הרשויות בלוקסמבורג מצאו פתרון מהפכני לפקקי התנועה: חודש לאחר הצגת התוכנית, אושר באופן רשמי לפתוח את התחבורה הציבורית ברחבי המדינה לשימוש הכלל - ללא כל תשלום. הממשלה מקווה כי המהלך יקל על העומס בכבישים, אך מנגד קיים חשש לאפקט הפוך של עומס-יתר בתחבורה הציבורית.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

התוכנית להפוך את הנסיעה בכל כלי התחבורה הציבורית, אוטובוסים ורכבות, לחינמית הוכרזה בחודש שעבר, וכעת הממשלה אישרה שהיא תיכנס לתוקף החל ממרס 2020. המדינה הקטנה במרכז אירופה אשר מונה בסך הכל 602,000 תושבים סובלת מבעיות תחבורה רבות ופקקי תנועה.

לוקסמבורג היא אחת המדינות העשירות באירופה, והתמ"ג (תוצר מקומי גולמי) בה הוא מהגבוהים ביבשת, מה שמוביל בהתאמה גם ליוקר מחיה גבוה. לכן, נתח משמעותי מכוח העבודה המקומי מעדיף להתגורר במדינות שכנות ויקרות פחות, בעיקר צרפת ובלגיה, ולהגיע לעבודה מדי יום ברכבם הפרטי.

המעבר לתחבורה ציבורית בחינם נועד לעודד את הנהגים המציפים את הכבישים להשאיר את רכבם מחוץ למדינה ולהגיע אליה בדרכים חלופיות, שגם יזיקו פחות לאיכות הסביבה. דובר הממשלה דני פרנק אמר כי מטרת המהלך היא לשפר את איכות החיים של התושבים וחזה כי העומס בכבישים יוקל באופן משמעותי. פרנק הוסיף כי המדינה תספוג את כל העלויות, שנאמדות בכחצי מיליארד דולרים בשנה.