זירת התרסקות המטוס
זירת ההתרסקות באתיופיה | צילום: רויטרס‎, חדשות

מדינות מסביב לעולם נגד בואינג: למרות שבהתרסקות המטוס באתיופיה השבוע נספו 157 בני אדם, ולמרות שסיבת ההתרסקות של המטוס הפופולרי עדיין לא ידועה - חברת התעופה האמריקנית החליטה שלא לקרקע את צי המטוסים של בואינג 737 מדגם Max 8, הדגם שהתרסק. אלא שמדינות רבות מסביב לעולם החליטו להסיר את הכפפות בעצמן - ואסרו באופן פרטני כניסה או יציאה לשטחן של הדגם הספציפי הזה.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

המדינות האחרונות שהודיעו היום (רביעי) על האיסור הזה הן בריטניה, אוסטרליה ודרום קוריאה, שבכך הצטרפו לסין, לאינדונזיה ולסינגפור שאסרו באופן גורף על טיסת של 737 מדגם Max 8, עד שתתברר סיבת התאונה הקשה והקטלנית באתיופיה. התוצאה: 40% מצי המטוסים הללו בעולם קורקע בניגוד לרצונה של בואינג, שעדיין עומדת על כך שהדגם הספציפי הזה תקין ובטוח לטיסה.

ההשבתה לאחר ההתרסקות
מנכ"ל בואינג: "כשיר לטיסה" | צילום: ארכיון AP, חדשות

על רקע התאונה והאיסורים - המנייה של בואינג, יצרנית המטוסים הגדולה בעולם, ממשיכה לצלול: ביממה האחרונה ירדה המנייה ב-51 נקודות, וכרגע היא לא מראה סימני התאוששות. רק הלילה הודיעה רשות התעופה הפדרלית בארה"ב שתדרוש מחברת בואינג לבצע "שינויים בעיצוב המטוסים", שייכנסו לתוקף לא יאוחר מחודש אפריל הקרוב. זאת, על אף הבטחתו של מנכ"ל החברה, דניס מולנברג, כי המטוס בטיחותי וכשיר לפעולה.

רשות התעופה פתחה את הודעתה בכך שהיא תומכת בעמדתו של המנכ"ל, וכי על פי הבדיקות שביצעה, דגם המטוס שהתרסק "ראוי לטיסה". עם זאת, הרשות הודיעה כי תאלץ את בואינג להכניס שינויים שכבר תוכננו למטוס - עד החודש הבא. בין היתר, תשודרג מערכת בקרת הטיסה שתפחית את ההסתמכות על נהלים ועל הגורם האנושי.

אברהם מצליח ז
אברהם מצליח ז"ל. "אסון גדול" | צילום: באדיבות המשפחה, חדשות

אמש הותר לפרסום כי אחד משני ההרוגים הישראלים בטיסת "אתיופיאן איירליינס" מאדיס אבבה לניירובי, הוא אברהם מצליח, בן 49 ממעלה אדומים. שמו של ההרוג השני טרם הותר לפרסום. צוותי זק"א שנסעו לאתיופיה החלו בפעולות זיהוי הקורבנות הישראליים: מועד הבאת גופות ההרוגים לישראל עדיין לא פורסם.

מירב ואווה, אחיותיו של מצליח, סיפרו אתמול בריאיון לשש עם עודד בן עמי כי שוחחו עם אבי בפעם האחרונה ביום שישי האחרון. "הוא טס במוצאי שבת", אמרה מירב. הוא איש מכירות מעולה שמאוד אהב את מה שעשה. אנשים היו מאוהבים בו הרבה מעבר לעבודה. הוא יצר שם קשרי חברות מדהימים. הם אפילו לא הסכימו שילך לבתי מלון ורצו לארח אותו בבית שלהם".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו