הירי בניו זילנד: 50 נהרגו (צילום: ap, חדשות)
הטבח במסגדים בניו זילנד, ארכיון | צילום: ap, חדשות

חקירת טבח המתפללים: משטרת אוסטרליה דיווחה כי היחידה ללוחמה בטרור פשטה היום (שני) על שני בתים במדינת ניו סאות' וויילס, שבצפון מזרח אוסטרליה, במסגרת חקירת הרצח ההמוני בניו זילנד. ברנטון טרנט בן ה-28, שנאשם בביצוע הטבח בשני המסגדים, הוא אזרח אוסטרלי. בנוסף נמסר כי משפחתו של הנאשם משתפת פעולה עם רשויות החוק במסגרת החקירות. עוד נמצא כי הנאשם רכש את הנשקים איתם ביצע את הפיגוע באינטרנט - כך הודיעה חנות כלי הנשק.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות  

טרנט, שירה למוות ב-50 מתפללים בשני המסגדים בלילה שבין חמישי לשישי בשובע שעבר, הואשם בסוף השבוע ברצח. המחבל הובא לבית המשפט בקרייסטצ'רץ' כשהוא אזוק. הוא סירב לדבר, ובמשטרה מאמינים שצפויים נגדו אישומים נוספים.

טרנט בבית המשפט (צילום: רויטרס, חדשות)
הנאשם ברצח, ברנטון טרנט | צילום: רויטרס, חדשות

אתמול פורסם כי טרנט ביקר בעבר בישראל. בכירים ישראלים אישרו בשיחה עם סוכנות הידיעות רויטרס בי טרנט שהה בישראל ל-9 ימים בסוף שנת 2016. הבכירים בישראל לא מסרו מה טרנט עשה במהלך שהייתו בישראל. עוד התגלה כי טרנט ביקר בסוף 2016 בשורת מדינות באירופה. לפי ההערכות, הוא ביצע את הירי לאחר שהקצין במהלך השנים.

המחבל תכנן את הטבח לפרטי פרטים. הוא גם תיעד אותו בשידור חי בפייסבוק שלו. בשעות הצהריים פרץ למסגד אל-נור וצלף בדם קר במתפללים שכרעו על רגליהם ועבר מחדר לחדר. פריד אחמד, עד ראייה שחר: "ראיתי שחלק מהאנשים רצו החוצה דרך החדר שהייתי בו. וגם ראיתי כמה אנשים עם דם על גופם ואנשים שצלעו".

בשלב מסוים נתקל המחבל במעצור בנשק, הוא יצא החוצה ירה ברחוב ווידא את מותם של קורבנותיו. בעמוד הפייסבוק שלו, כתב היורה שהוא יוצא לנקום בפולשים שמאיימים על הגזע הלבן. בעולם כולו הרכינו ראש לאות הזדהות. גם ראש הממשלה נתניהו גינה את מתקפת הטרור וריבלין הביע תנחומים בשם עם ישראל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו