"ההחלטה התבשלה כבר זמן מה". בכיר בממשל (צילום: רויטרס, חדשות)
צבא ארה"ב בסוריה | צילום: רויטרס, חדשות

על רקע הדיווחים על תחילתה של הנסיגה האמריקנית מסוריה והחשש מפני מרחץ דמים בצפון המדינה, מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו שנמצא בעיצומו של מסע מדיני במזרח התיכון אמר הערב (שבת) כי הוא אופטימי לגבי "התוצאה החיובית" של המהלך.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

לדברי פומפאו, הנסיגה מסוריה תהיה חיובית, הן עבור טורקיה והן עבור המיעוט הכורדי. את הדברים אמר מזכיר המדינה בתום פגישה שקיים עם מקבילו, שר החוץ הטורקי. עוד הוסיף המזכיר כי הנסיגה היא רק "שינוי טקטי" במדיניות – ולא תפגע ביכולת של צבא ארה"ב להיאבק באירן ובאסלאם הקיצוני.

את הדברים אמר פומפאו יממה לאחר שדובר הקואליציה המערבית למלחמה בדאע"ש בראשות ארה"ב הצהיר כי ארה"ב החלה בהסגת כוחותיה מאדמת סוריה. "לא נדון בלוח הזמנים המדויק להוצאת הכוחות", הוסיף.

מסביר את הנסיגה במזה"ת. פומפאו (צילום: AP, חדשות)
מסביר את הנסיגה במזה"ת. פומפאו | צילום: AP, חדשות

ביום שני האחרון פרסם נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן טור דעה ב"ניו יורק טיימס" שבו הביע תמיכה בהחלטת טראמפ להסיג את הכוחות האמריקנים. הוא הדגיש כי על ארה"ב לעשות זאת בתכנון נכון עם בעלות בריתה וטען כי מדינתו היא היחידה שיכולה לעבוד בשיתוף פעולה גם עם רוסיה וגם עם ארה"ב.

בכיר בוושינגטון: "יש כוחות שיישארו בסוריה"

לצד זאת, ג'ון בולטון, היועץ לביטחון לאומי של הנשיא טראמפ, הזהיר את סוריה והצהיר כי "אין שום שינוי בעמדת ארה"ב בנוגע לשימוש בנשק כימי מצד משטר אסד". הוא הפציר במשטר אסד שלא לראות בנסיגה כפתח לבצע מתקפה כימית נוספת. בכיר אנונימי בממשל טראמפ אמר לרשת NBC כי ארה"ב עשויה להשאיר חלק מכוחותיה בסוריה לתקופת זמן בלתי מוגבלת.

על פי הדיווח, הכוחות יישארו בדרום המדינה ולא בצפונה כפי שהם ממוקמים כיום. מדובר בסתירה להודעת הנשיא טראמפ בחודש שעבר לפיה הוא יוציא את הצבא האמריקני במדינה כיוון שארגון דאע"ש הובס ואין לו סיבות נוספות להישאר שם. "אין שום שינוי בעמדתנו לגבי כל שימוש בנשק כימי, כל מקרה שכזה יספוג תגובה חזקה - כפי שכבר עשינו פעמיים בעבר", אמר בולטון והוסיף כי "למשטר של אסד לא צריכות להיות שום אשליות בנושא הזה".