שיגור טיל אירני, ארכיון (צילום: presstv, חדשות)
שיגור טיל אירני, ארכיון | צילום: presstv, חדשות

המערכה החשאית נגד פרויקט הטילים האירני נחשפת? ה"ניו יורק טיימס" פרסם אמש (רביעי) תחקיר, ובו נטען כי ממשל טראמפ האיץ תוכנית חשאית לחיבול בטילים הבליסטיים וברקטות של אירן. גורמי ממשל בעבר ובהווה תיארו את התוכנית כ"מערכה מתמשכת" שנועדה לחתור תחת היכולות הצבאיות של טהרן ולבודד את הכלכלה שלה. בבית הלבן לא אישרו את הדיווח.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

הבכירים שדיברו בעילום שם אמרו כי "לא ניתן למדוד באופן מדויק את הצלחת התוכנית החשאית", וציינו כי ממשל ארה"ב מעולם לא הכיר במהלך מבחינה פומבית. רק בחודש האחרון נכשלו שני שיגורי לוויינים אירנים תוך דקות, ובתחקיר נטען כי מדובר בחלק מדפוס הפעולה שנמשך כבר 11 שנים - עוד מימי ממשל בוש הבן.

ממשיכים באיומים (צילום: AP, חדשות)
נשבע להמשיך את דרכה הצבאי של אירן | צילום: AP, חדשות

בתוך 11 השנים הללו, 67% מהשיגורים של אירן לחלל נכשלו, בהשוואה ל-5% בלבד ברחבי העולם. עם זאת, העיכובים והתקלות לא הרתיעו את אירן: הנשיא רוחאני הבטיח השבוע להמשיך ולהרחיב את היכולות הצבאיות ויכולות שיגור הטילים של הרפובליקה האסלאמית.

אלא שנראה שניסיונות השיגור הכושלים לא מרתיעים את אירן. השבוע פרסם הנשיא רוחאני את צי הטילים של טהרן ונשבע: "להמשיך את דרכנו ואת כוחנו הצבאי".

"הצעד הזה יוביל לעוד סנקציות", פומפאו (צילום: AP‎, חדשות)
מייק פומפאו | צילום: AP‎, חדשות


ממשל טראמפ טוען כי תוכנית החלל האירנית היא רק כיסוי לניסיונותיה של אירן לפתח טיל בליסטי חזק מספיק כדי לשלוח נשק גרעיני בין היבשות. לאחר ניסיון האירנים ב-15 בינואר, מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו ציין כי משגרי הלווין האירנים מצוידים בטכנולוגיות שכמעט זהות וניתנות להחלפה עם טכנולוגיות המשמשות טילים בליסטיים.

על פי דיווחים, כישלונות ההשקה האירנים הניעו את ה"ניו יורק טיימס" לחפש פקידי ממשל ובעלי תפקידים לשעבר שעבדו בתוכנית החבלה האמריקנית ב-12 השנים האחרונות. אותם בעלי תפקידים נשארו אנונימיים משום שלא היו רשאים לדון בפומבי על התוכנית החשאית.

גורמים רשמיים תיארו את המאמץ מרחיק הלכת, שנוצר תחת הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש, במסגרתו ניסו להעביר חלקים וחומרים פגומים לתוך רשתות האספקה ​​של אירן. התוכנית הייתה פעילה גם בשלב מוקדם בממשל של הנשיא לשעבר ברק אובמה, אך היא נחלשה עד שנת 2017.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו