נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הכריז הערב (שישי) מצב חירום לאומי בגבול עם מקסיקו בניסיון לעקוף את הקונגרס ולהשיג מימון לבניית החומה. לפי בכיר בבית הלבן, הצעד החריג נועד לאפשר לטראמפ להסיט כשמונה מיליארד דולרים מתקציב הממשל לטובת עבודות הבנייה בגבול הדרומי. מצב החירום ייכנס לתוקף לאחר שטראמפ יחתום על הצו הנשיאותי בהמשך היום בחדר הסגלגל.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

"אחתום היום על צו המורה על מצב חירום לאומי", אמר טראמפ במהלך אירוע בבית הלבן. "יש לנו פלישה של סמים, כנופיות ואנשים. זה לא מקובל. הצו שמורה על מצב חירום הוא דבר שרבים מקודמיי חתמו עליו בעבר".

במפלגה הדמוקרטית הגיבו בזעם למהלך, אותו כינו "שימוש לא חוקתי" בכספי המדינה, והודיעו שיבחנו צעדים משפטיים נגד הממשל במטרה למנוע או לפחות לעכב את ביצוע ההחלטה. "לא ניתן לנשיא לגרוס את החוקה", תקפו מנהיגי המפלגה, יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי ואת מנהיג הדמוקרטים בסנאט צ'אק שומר.

החומה בגבול מקסיקו (צילום: חדשות)
החומה בגבול מקסיקו | צילום: חדשות

טראמפ דרש מהקונגרס לממן את בניית החומה, אחת מהבטחות הבחירות המרכזיות שלו ב-2016, במסגרת חוק שאושר בקונגרס ברוב גדול. עם זאת, החוק לא העניק לטראמפ את המימון שדרש. מצב החירום, אם לא ייחסם על-ידי בתי המשפט או הקונגרס, יאפשר לטראמפ להסיט תקציבים שכבר אושרו לצורך בניית החומה.

לפנות בוקר הקונגרס אישר את החוק שנועד להשאיר את הממשל מתפקד, וטראמפ צפוי לאשר אותו למרות שהוא לא מספק לו את המימון שדרש לבניית החומה. "פעם נוספת הנשיא עומד בהבטחותיו לבנות חומה ולהגן על הגבול של המדינה שלנו", אמרה דוברת הבית הלבן במסיבת עיתונאים בנושא.

עוד הוסיפה סנדרס כי "אנו שוקלים צעדים מנהלתיים נוספים, ביניהם הכרזה על מצב חירום לאומי, וזאת על מנת לוודא כי אנו עוצרים המשבר ההומניטרי והביטחוני על הגבול".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו