טראמפ הטיל סנקציות על מנהיג אירן
חמינאי תוקף בחזרה | צילום: רויטרס, חדשות

המנהיג הרוחני של אירן עלי חמינאי הגיב למתקפה של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בנאום מצב האומה שנשא לפני יומיים. "המשטר האמריקני הוא התגלמות הרוע", כתב בטוויטר.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

חמינאי הגיב לביקורת של הנשיא האמריקני טען כי אמירות כמו "מוות לארה"ב" לא מופנות לאומה האמריקנית אלא רק למנהיגים בפועל. "זה אומר מוות לפוליטיקאים האמריקנים שעכשיו בעמדת הכוח", כתב. "זה אומר מוות למעטים שמנהלים את המדינה. אין לנו כלום נגד האומה האמריקנית".

חמינאי הוסיף שהאמירות הללו יימשכו כל עוד "ארה"ב תמשיך לפשוע ולנהוג בברוטליות".

"המשטר האמריקני יוצר כאוס ומחרחר מלחמה", הוסיף חמינאי. "ארה"ב תמיד מסיגה גבול כדי לממש את האינטרסים שלה. המשטר האמריקני הוא התגלמות הרוע ואז הם מתלוננים למה אנחנו אומרים מוות לארה"ב?".

טראמפ מרוצה, הדמוקרטים ספקנים. טרמפ פלוסי ושומר
נאום "מצב האומה" של טראמפ | צילום: AP, חדשות

עוד הוסיף חמינאי כי "אסור לסמוך על ההבטחות, החיוכים והחתימות של האמריקנים. העצה שלי היא לא לסמוך גם על האירופאים".

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נשא בשבוע שעבר את נאום "מצב האומה" השנתי. בתחילת האירוע, שנדחה בגלל השבתת הממשל, טראמפ פסע לאולם לקול מחיאות הכפיים ותשואות הקהל. מאחורי טראמפ ישבה ננסי פלוסי, יו"ר בית הנבחרים מטעם הדמוקרטים, שהתעמתה עם טראמפ סביב השבתת הממשל במשך כחודש.

"ארה"ב הייתה הראשונה להכיר בירושלים כביר | צילום: עמית סגל, החדשות

טראמפ תקף את אירן בנאומו ואמר כי היא מאיימת ברצח עם על יהודים ואמר בהתייחסו לאירן: "לא נסיט את מבטנו ממשטר מסוכן‎". עוד הוסיף כי ממשלתו מנהלת שיחות עם קבוצות באפגניסטן, כולל הטליבאן, כדי לצמצם את הכוחות האמריקנים באיזור ולהתמקד בטרור. "אנחנו לא יודעים אם נגיע להסכם, אבל אנחנו יודעים שאחרי שני עשורים של מלחמה, הגיעה השעה לפחות לנסות להגיע לשלום".

בנאומו התייחס נשיא ארה"ב לישראל ואמר כי ארה"ב הייתה הראשונה להכיר בירושלים כבירת ישראל, והעבירה אליה את השגרירות. טראמפ הזכיר בנאומו את הפיגוע בו נרצחו 11 יהודים בבית הכנסת בפיטסבורג, ודיבר בשבח אחד מניצולי הפיגוע, שנכח באולם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו