13 מפגינים נהרגו במהלך עימותים בין כוחות הביטחון בוונצואלה ותומכי יו"ר האופוזיציה חואן גואדו, שפרצו בעקבות הודעת הממשל האמריקני אמש (רביעי) כי הוא מכיר בגואדו כנשיא הלגיטימי של המדינה.  

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

יו"ר האופוזיציה הכריז על עצמו כנשיא הזמני מיד אחרי ההודעה האמריקנית. במספר ערים המחאות הפכו לאלימות ודוכאו בידי המשטרה.

נשיא ונצואלה ניקולס מאדורו (צילום: רויטרס, חדשות)
בדרך לאיבוד השלטון? ניקולאס מאדורו | צילום: רויטרס, חדשות

הנשיא טראמפ נאם בבית הלבן וקרא לממשלות נוספות להכיר בגואידו: "נמשיך להפעיל את כל האמצעים הכלכליים והדיפלומטיים שברשות ארצות הברית בניסיון להחזיר לתפקוד את הדמוקרטיה בוונצואלה".

ראשי המדינות קנדה, פרגואי, פרו, צ'ילה, ארגנטינה וקולומביה - הצהירו כי גם הן מכירות בגואידו כנשיא הלגיטימי של ונצואלה ולא במאדורו. בוליביה, מנגד, הביעה תמיכה בנשיא המכהן מאדורו.

הנשיא המכהן הגיב בזעם על ההודעה האמריקנית והאשים את האופוזיציה כמי שמנסה לעשות הפיכה שלטונית בסיוע מדינות חיצוניות והכריז על ניתוק היחסים הדיפלומטים עם וושינגטון. "לנציג שלהם יש 72 שעות לצאת מתחומי המדינה", אמר.

חואן גואידו (צילום: חדשות)
יו"ר האופוזיציה חואן גואידו | צילום: חדשות

גורמים רשמיים בממשל האמריקני מסרו כי נשקלות מספר אופציות לפעולה, כולל הטלת הגבלות על ייבוא מוונצואלה או אפילו חרם מלא. כל זאת, בניסיון להעניש את משטרו של מאדורו על רקע הפגנות הענק ברחובות והמצב המתדרדר במדינה.

גורמים המעורבים בקבלת ההחלטה מסרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי בממשל חיכו להכרזה על המהלך עד לאחר שיו"ר האופוזיציה גואידו הכריז על עצמו כ"נשיא הזמני של וונצואלה". בימים האחרונים יצאו מאות אלפי אזרחים לרחובות על מנת להפגין נגד מאדורו. בעימותים עם כוחות הביטחון הנאמנים לו נהרגו מאז יום שני 8 בני אדם, ונעצרו 59. המפגינים השליכו אבנים ואלות על השוטרים, ואף הצליחו להפיל ולנתץ פסל של הנשיא לשעבר הוגו צ'אבס.

חוואן גוואידו - מנהיג האופוזיציה בוונצוא (צילום: רויטרס, חדשות)
יו"ר האופוזיציה חואן גואידו | צילום: רויטרס, חדשות

מיד עם הכרזת ארה"ב אלפים מתומכי מנהיג האופוזיציה יצאו להפגין ברחובות בעד העברת המשטר מידיו של מאדורו לגואידו. בניגוד למחאות הקודמות היה נראה כי כוחות הצבא שנקראו לטפל במפגינים השתמשו בכוח מעט יותר, ככל הנראה בגלל שעין העולם נשואה כעת אל המדינה הדרום אמריקנית.

הממשל האמריקני המשיך והגיב על דברי הנשיא המנוכר, ומזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו אף הצהיר כי מכיוון שארה"ב כבר לא מכירה במאדורו כנשיא הלגיטימי, היא אינה רואה בהחלטתו לנתק את היחסים כחוקית או תקפה. "נקיים את היחסים הדיפלומטים באמצעות ממשלתו של הנשיא הזמני גואידו, שהזמין את  הנציגות האמריקנית להישאר במדינה", הודיע פומפאו.

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס הצטרף למתקפה ואף אמר: "ניקולאס מאדורו הוא דיקטטור ולא השליט הלגיטימי בוונצואלה. אנו מקווים שיקבל את רצון העם ויסכים להעביר את השלטון לחואן גוואידו באופן שקט וללא אלימות. נעמוד לצד העם בוונצואלה עד שהדמוקרטיה תשוב אליהם".