טראמפ ובן סלמאן. ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
הנשיא טראמפ ויורש העצר סלמאן | צילום: רויטרס, חדשות

נשיא ארה"ב טראמפ פעל לקדם עסקה למכירת מתקני גרעין לייצור חשמל לסעודיה בתחילת כהונתו - כך עולה מדוח שחובר בידי חברי קונגרס דמוקרטיים ושתוכנו פורסם הערב (שלישי) בוושינגטון בפוסט ובוול סטריט ג'ורנל. הבכירים הדמוקרטים טוענים כי טראמפ דחף לעסקה למרות התנגדות נחרצת של כמה מחברי ממשלו ופקידים נוספים בבית הלבן. "בתוך הבית הלבן מתחולל תוהו ובוהו בשל הנהגה לקויה", נכתב בדוח הדמוקרטי.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

בין הפקידים שהתנגדו למהלך, לטענתם, היה פרקליט הבית הלבן מקמאסטר - שהיה בעבר ראש המועצה לביטחון לאומי. המתנגדים קראו להפסיק את הדיונים על מכירת מתקני הגרעין כבר ב-2017 והסבירו שהדבר פוגע באינטרסיים האמריקנים ומהווה סיכון ביטחוני ומכשול משפטי, מכיוון שמדובר בטכנולוגיה גרעינית שכרגע אין לאף מדינה ערבית בעולם.

עם זאת, את המאמצים למכירה הוביל אחד היועצים של טראמפ מייקל פלין ושר האנרגיה ריק פרי. המכירה האפשרית נדונה בחדר הסגלגל במשך תקופה ועד לשבוע שעבר. הדוח שחיברו הדמוקרטים נכתב על 24 עמודים המציגים מגוון רחב של טענות נגד מכירת נשק גרעיני לסעודיה. לפי הוושינגטון פוסט, הבית הלבן והאנשים ששמם נקשר בדוח סרבו להגיב לפרסומים.

קושנר, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
חתנו של טראמפ, ג'ארד קושנר | צילום: רויטרס, חדשות

לפי הדוח, "ווסטינגהאוס אלקטריק" היא החברה שיועדה למכור את מתקני הגרעין לסעודיה, והיא זו שהייתה אמורה להרוויח מעסקה זו. על פי הדוח מדובר בחברת בת של "ברוקפילד אסט מנג'מנט" שבעבר סייעה כלכלית למשפחת חתנו של הנשיא ג'ארד קושנר.

"מספר פקידים ניסו, מתוך הבית הלבן, להאיץ את המאמצים להעברת טכנולוגיה גרעינית אמריקנית ורגישה ביותר לסעודיה תוך הפרה של חוק האנרגיה האטומית וללא ביקורת בקונגרס כנדרש בחוק", נכתב בדוח. "בתוך הבית הלבן מתחולל תוהו ובוהו בשל הנהגה לקויה".

הדוח עוסק בשלושת החודשים הראשונים של טראמפ בבית הלבן, וייתכן שהוא גם שופכים אור חדש על ביקורו של חתנו של הנשיא ויועצו הבכיר ג'ארד קושנר שביקר בסעודיה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו