ההשבתה לאחר ההתרסקות (צילום: ארכיון AP, חדשות)
"כשיר לטיסה" | צילום: ארכיון AP, חדשות

על רקע התרסקות מטוס הבואינג 737 באתיופיה ביום ראשון, הודיעה הלילה (בין שני לשלישי) רשות התעופה הפדרלית בארצות הברית כי תדרוש מחברת בואינג לבצע "שינוים בעיצוב המטוסים", שיכנסו לתוקף לא יאוחר מחודש אפריל הקרוב. זאת, על אף הבטחתו של מנכ"ל החברה, דניס מולנברג, כי המטוס בטיחותי וכשיר לפעולה.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

רשות התעופה פתחה את הודעתה בכך שהיא תומכת בעמדתו של מנכ"ל בואינג, וכי על פי הבדיקות שביצעה, דגם המטוס שהתרסק "ראוי לטיסה". עם זאת, הרשות הודיעה כי תאלץ את בואינג להכניס שינוים שכבר תוכננו למטוס, עד החודש הבא. בין היתר, תשודרג מערכת בקרת הטיסה שתפחית את ההסתמכות על נהלים ועל הגורם האנושי.

בנוסף למערכות האוטומטיות שישוכללו, בואינג התחייבה לעדכן את תכנית ושגרת האימונים של הטייסים. "החקירה רק החלה ובינתיים אין בידינו מידע המחייב אותנו להסיק מסקנות כלשהן", נאמר בהודעה.

מוקדם יותר הפיץ מנכ"ל החברה מייל לעובדיו, בו הביע בטחון מלא בבטיחותו של המטוס, על אף שתי ההתרסקויות בחודשים האחרונים. "יש לי אמון מלא בעבודתם של האנשים שתיכננו ובנו את מטוס ה-737 מקס", אמר מולנברג. "מאז שנכנס לשירות, המטוס השלים מאות אלפי שעות טיסה ללא תקלות. אני מפציר בכולם להיצמד לעובדות ולהימנע מהשערות מסוכנות", הזהיר.

אברהם מצליח ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה, חדשות)
אברהם מצליח ז"ל. "אסון גדול" | צילום: באדיבות המשפחה, חדשות

מדובר בהתרסקות השנייה של מטוס מסוג זה - בואינג 737 מדגם Max 8. אותו מודל היה מעורב בהתרסקות בחודש אוקטובר - בה נהרגו 189 נוסעים ואנשי צוות. אתמול הורו הרשויות בסין, מלזיה וסינגפור לחברות התעופה בשטחן להשבית לגמרי את הדגם המטוס שהתרסק באתיופיה עד לבירור הנסיבות. לעומתן, חברות התעופה בשאר העלום המשיכו להשתמש במטוס.

אמש הותר לפרסום כי אחד משני ההרוגים הישראלים בטיסת "אתיופיאן איירליינס" מאדיס אבבה לניירובי, הוא אברהם מצליח, בן 49 ממעלה אדומים. שמו של ההרוג השני טרם הותר לפרסום. צוותי זק"א שנסעו לאתיופיה החלו בפעולות זיהוי הקורבנות הישראליים: מועד הבאת גופות ההרוגים לישראל עדיין לא פורסם.

מירב ואווה, אחיותיו של מצליח, סיפרו בריאיון ל"שש עם עודד בן עמי" כי שוחחו עם אבי בפעם האחרונה ביום שישי האחרון. "הוא טס במוצאי שבת", אמרה מירב. הוא איש מכירות מעולה שמאוד אהב את מה שעשה. אנשים היו מאוהבים בו הרבה מעבר לעבודה. הוא יצר שם קשרי חברות מדהימים. הם אפילו לא הסכימו שילך לבתי מלון ורצו לארח אותו בבית שלהם".

לדבריה, אברהם מאוד אהב לטייל ולטוס ובילה לפחות שבוע בחודש בדרום אפריקה. "הוא כל כך נהנה שאי אפשר היה לעצור אותו".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו