הפילוסוף היהודי אלן פינקלקראוט מותקף בצר (צילום: YAHOO, חדשות)
מתוך תיעוד התקיפה | צילום: YAHOO, חדשות

אחרי תקיפת הפילוסוף היהודי בצרפת - קריאות להפגנה נגד אנטישמיות: במהלך הפגנות סוף השבוע הקבועות של מחאת "האפודים הצהובים" הותקף הפילוסוף היהודי הצרפתי אלן פינקלקראוט ולעברו נקראו קריאות אנטישמיות. היום (ראשון) הפרקליטות במדינה הורתה לפתוח בחקירת התקרית.

לצפייה בתיעוד התקיפה ברחובות פריז

פינקלקראוט שמסרב לדבר עם התקשורת נתן הצהרה כתובה לעיתון הצרפתי היוקרתי "ג'ורנל דו דימוש". לדברי הפילוסוף, "הרגשתי שנאה מוחלטת וזו לא הפעם הראשונה. הייתי מפחד אם לא היו שם שוטרים. מזל שהם היו שם". בעקבות האירוע יותר מ-14 מפלגות במדינה החליטו לשתף פעולה וקוראות להמונים לצאת ולהפגין ביום שלישי בכיכר הרפובליקה בפריז במחאה על האנטישמיות הגואה במדינה.

עוד אמר הפילוסוף כי "דרכי, מי שכיוונו אליהם הם היהודים כציונים", כלומר תקפו אותו בגלל "דאגת היהודים כלפי ישראל. על זה באו אליי בטענות, ובגלל זה קראו לי פשיסט, חרא ציוני וגזען".

"לא נסבול מתקפות כאלה", מקרון (צילום: EPA / LIONEL BONAVENTURE / POOL, חדשות)
"לא נסבול מתקפות כאלה", מקרון | צילום: EPA / LIONEL BONAVENTURE / POOL, חדשות

במהלך השבת נשיא צרפת עמנואל מקרון התייחס אמש למתקפה ברחובות פריז נגד הפילוסוף: "המתקפה האנטישמית נגדו היא בניגוד גמור למי שאנחנו ומה שעושה אותנו לאומה גדולה", אמר הנשיא. "לא נסבול מתקפות כאלה".

הנשיא שיבח את הפילוסוף הצרפתי-פולני ובנם היחיד של שני הורים ניצולי שואה. "בנם של מהגרים שהפך לאחד מגדולי האקדמיה הצרפתית, הוא לא רק כותב גדול, אלא סמל למה שהרפובליקה שלנו מאפשרת לכל אחד להיות", הוסיף מקרון.

במהלך השבת, נקלע הפילוסוף בעל השם העולמי להפגנת אנשי האפודים הצהובים בפריז, שמוחים מזה מספר שבועות. המפגינים זיהו את פינקלקראוט, החלו להטיח בו קללות גזעניות וקראו לו "לחזור לתל אביב". המוחים המשיכו וקראו לעבר הפילוסוף "ציוני מסריח", "אתה הולך למות", ועוד. פינקלקראוט עצמו ביקש שלא להתייחס למפגינים האלימים וניסה לצאת מהמקום במהירות.

בנוסף לנשיא, אנשי רוח ופוליטיקאים רבים בצרפת גינו את המתקפה האנטישמית. "המתקפה הזו עושה להקיא", אמר מנואל וולס, ראש הממשלה הצרפתי לשעבר. "אני תוהה מאיפה השנאה והאנטישמיות הזו. שולח את תמיכתי לפינקלקראוט".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות