מעצרו של הסטודנט. ההורים זועמים (צילום: רויטרס, חדשות)
מעצרו של הסטודנט. ההורים זועמים | צילום: רויטרס, חדשות

הוריו של הסטודנט שנכלא ועונה בצפון קוריאה הביעו כעס על התנהלותו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, לאחר מפגש הפסגה עם מנהיג צפון קוריאה, קים ג'ונג און. המשפחה זעמה על כך שהנשיא צידד בקים ואמר שאינו אחראי להתעללות בבנם ולמותו.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

"התנהגנו באופן מכובד בזמן מפגש הפסגה אך כעת אנו חייבים להשמיע קול", אמרו סינדי ופרד וורמבייר, הוריו של הסטודנט. "קים והמשטר הנורא שלו אחראיים לאכזריות שלא ניתן לדמיין, ולחוסר אנושיות. שום תירוצים או מחמאות ריקות לא יוכלו לשנות זאת".

לאחר מפגש הפסגה שנערך מוקדם יותר השבוע בוויאטנם, אמר טראמפ: "קים אמר לי שהוא לא ידע כלום על המקרה ואני סומך על המילה שלו". טראמפ טען בנוסף שקים "הרגיש רע מאוד כשהוא ידע על המקרה, אבל זה היה אחר כך".

קים וטראמפ בועידה (צילום: רויטרס, חדשות)
טראמפ: "מאמין לקים". מפגש הפסגה | צילום: רויטרס, חדשות

הלילה, בעקבות הביקורת הקשה על אמירתו, צייץ טראמפ בחשבון הטוויטר שלו הבהרה לדברים. הוא טען שהובן שלא כהלכה, וציין שהוא זה שהוציא את אוטו מצפון קוריאה, בעוד "הממשל הקודם לא עשה דבר". "כמובן שאני מטיל את האחריות על צפון קוריאה", הוסיף הנשיא, אך לא הזכיר את מעורבותו של קים בהיבט זה.

האמירה של טראמפ עוררה תגובות רבות במערכת הפוליטית. "אני כמובן לא יודעת מה היה בשיחה בין הנשיא לקים וגם לא אם קים הביא ראיות מוצקות לדבריו, אך קשה לי מאוד להאמין להצהרתו של הנשיא", אמרה בתגובה סוזן קולינס, סנטורית רפובליקנית החברה בוועדת המודיעין של הסנאט.

קים לא ידע?

סנאטור רפובליקני נוסף אמר כי "אסור להיות נאיביים לגבי מה שעשו לאוטו, לגבי האופי האלים של המשטר שעשה דבר כזה לאזרח אמריקני". ואכן קים מפקח על אחד מהמשטרים המדכאים ביותר בעולם. ארגוני זכויות אדם טוענים שבמדינה יש מחנות ריכוז, פרקטיקות של הרעבה וניסויים בבני אדם. האו"ם העריך כי המדינה מחזיקה בין 80 ל-120 אלף בני אדם במחנות כליאה.

אחד המשטרים האכזריים בעולם. הלוויתו של א (צילום: רויטרס, חדשות)
אחד המשטרים האכזריים בעולם. הלוויתו של א | צילום: רויטרס, חדשות

הסטודנט האמריקני אוטו וורמבייר שנאסר בצפון קוריאה באשמת ניסיון גניבת שלט עם מסר פוליטי שנתלה במלון בו התאחסן, שוחרר לאחר יותר מ-17 חודשים בהם היה כלוא במדינה. רק שבוע לפני שחרורו גילו הוריו שבנם נמצא בתרדמת במשך יותר משנה. שבוע לאחר הגעתו לארה"ב וורמבייר נפטר כתוצאה ממצבו הרפואי הקשה.

וורמבייר נעצר על ידי השלטונות בפיונגיאנג בינואר 2016, בנמל התעופה בעיר טרם עלייתו למטוס חזרה לארצות הברית. במהלך טיול במדינה המבודדת הוא ניסה להוריד שלט תעמולה מטעם השליט קים ג'ונג און, ונעצר כשהשלט ברשותו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו