תמריצים לצבא וסנקציות על שופטים (צילום: רויטרס, חדשות)
טראמפ בנאומו על המצב בונצואלה | צילום: רויטרס, חדשות

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נאם הלילה (בין שני לשלישי) במיאמי והזהיר את כוחות הצבא בונצואלה, אשר מסייעים לנשיא ניקולס מדורו לשמור על מעמדו: "אתם מסכנים את עתידכם". טראמפ דרש מהצבא לתמוך במנהיג האופוזיציה חואן גואידו ולאפשר לציוד ההומניטרי להיכנס למדינה.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

הנשיא אמר כי כוחות שמסייעים למדורו מסכנים את חייהם: "לא תמצאו אף מחסה בטוח, שום דרך יציאה. אתם תאבדו הכול". הוא הוסיף כי ארה"ב תעדיף לראות בונצואלה חילופי שלטון שקטים, אך כל האופציות על השולחן. את הנאום נשא טראמפ מול קהל מריע, שהורכב ברובו ממהגרים מונצואלה ומקובה.

כוחות הצבא בונצואלה. "לא תמצאו מחסה" (צילום: רויטרס, חדשות)
כוחות הצבא בונצואלה. "לא תמצאו מחסה" | צילום: רויטרס, חדשות

"לפני יומיים נחת בקולומביה מטוס חיל האוויר מלא בסיוע חיוני, בתוכו גם אלפי ערכות מזון לילדי ונצואלה הקטנים", הסביר טראמפ את איומיו, "אך הדיקטטור מדורו לא נתן להם להיכנס - הוא מעדיף לראות את אנשיו גוועים מלהעניק להם סיוע". הנשיא הפנה אצבע מאשימה לא רק למדורו, אלא גם לאנשי שלומו בממשל: "אנחנו יודעים מי הם, ואנחנו יודעים איפה הם מחביאים את מיליארדי הדולרים שהם גנבו".

טראמפ התייחס בנאומו למדינות נוספות בעלות שלטון סוציאליסטי-קומוניסטי: "סוציאליזם מטבעו תמיד מחפש להתרחב. תמיד מבקש להכניע אחרים לרצונו. הימים של הסוציאליזם והקומוניזם ספורים - לא רק בונצואלה, גם בניקרגואה ובקובה". הוא הוסיף כי מדובר במדינות בעלות פוטנציאל עצום.

חבילות הסיוע מארה"ב שתקועות בגבול (צילום: רויטרס, חדשות)
חבילות הסיוע מארה"ב שתקועות בגבול | צילום: רויטרס, חדשות

ג'ון בולטון, יועצו של טראמפ לביטחון לאומי, אמר כבר ביום שישי כי רבים מאנשי הצבא במדינה מנהלים מגעים מול האופוזיציה. "אני לא אהיה מופתע אם בשבועות הקרובים נראה בכירים בצבא שמצהירים אמונים לגואידו, או לחילופין עוזבים את המדינה", אמר אז. בחודש שעבר החלה ארה"ב להחיל סנקציות כלכליות מחמירות על ונצואלה, שהתמקדו בעיקר בחברות הנפט של המדינה. אך גם אחרי הסנקציות מדורו לא הראה סימני כניעה או התקפלות.

ההיבט הכלכלי של המאבק על שלטון ונצואלה מתבטא היטב בתעשיית הנפט, ובפרט בענקית הנפט סיטגו. בסיס החברה ממוקם ביוסטון שבארה"ב, אך היא בבעלות מוחלטת של ממשלת ונצואלה. אחרי הסנקציות האמריקניות מינה הקונגרס בוונצואלה, אשר נשלט על ידי האופוזיציה, דירקטוריון חדש לסיטגו. הלילה, שעות ספורות לאחר נאום טראמפ, החליטו בדירקטוריון לפטר שלושה מנהלים, שמונו על ידי נשיא החברה המקורב למדורו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו