מתכנתת בעשור התשיעי לחייה: מאסאקו וואקאמיה היא קשישה בת 83 מיפן שחיה לבדה, אבל היא לא עסוקה בלרחם על עצמה. בניגוד גמור לבני גילה שרבים מהם לא מתמצאים בפיתוחים הטכנולוגיים, היא מפתחת אפליקציות - אחת המבוגרות בעולם שעושות זאת.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות    

בגיל 81 היא פיתחה את האפליקציה הראשונה שלה - Hinadan - משחק לסמארטפון שמיועד לאוכלוסיה המבוגרת. "זה קל לי מפני שאין לי אף אחד שידאג לי, לטוב ולרע", מספרת וואקאמיה, שבשל היעדר הסחות דעת שונות, פשוט יכולה להתרכז במלאכת הפיתוח וללמוד את רזי התכנות.

מוואקאמיה לא נדרשו רק יכולות תכנות אלא גם את היכולות להתגבר על מגבלות השפה. "הכל היה באנגלית", היא סיפרה. "ההודעות על טעויות, מדריכי המפתחים שמצאתי ברשת, תכתובות המיילים ותקשורת עם חברות כמו 'אפל' שיכניסו את המשחק שלי לחנות האפליקציות. הכל היה בשפה זרה. לאנשים מהדור שלי יש בעיה עם אנגלית, זה היה די קשה", אמרה וואקאמיה.

בגיל 81 פיתחה אפליקציה לראשונה
בגיל 81 פיתחה אפליקציה לראשונה | צילום: Microsoft, חדשות

ביפן אדם אחד מכל ארבעה אנשים עבר כבר את גיל 65. וואקאמיה אמרה שהיא מקווה שעוד אנשים בקבוצת הגיל שלה יילמדו את היתרונות שיש בטכנולוגיה - במיוחד כשמדובר בבניית קשרים חדשים ופתרון לבדידות - תופעות שמאוד מטרידות את האזרחים המבוגרים ביפן ובעולם בכלל. "ברגע שגיליתי עד כמה זה טוב, מיד חשבתי שאני צריכה להפיץ את המידע הזה בין שאר בני גילי", סיפרה.

עם הזמן וואקאמיה התחילה לטייל בעולם עם הסיפור שלה והניסיון המרשים שבו היא מחזיקה, וביריד משחקי מחשב שהתקיים בטוקיו היא פגשה את מנכ"ל "אפל", טים קוק, שמאוד התרגש מהסיפור שלה. המתכנתת הקשישה הספיקה אפילו לנאום במטה האו"ם שבניו יורק: "קיבלו אותי במחיאות כפיים סוערות, אחרי שחששתי שלא יקשיבו לאדם מבוגר כמוני. הפגינו סימפתיה בלי שום קשר לגיל שלי, ללאום שלי או למין שלי - זה ריגש אותי".

וואקאמיה אחראית כבר לפיתוח מספר אפליקציות והדריכה כבר מספר מפתחים שייצאו עם אפליקציות משלהם. "אני רוצה להישאר יצירתית ואני רוצה שהילדים יהיו יצירתיים", סיפרה. "אני תמיד אומרת להם 'תיצרו משהו, תחשבו מחוץ לקופסה. תמיד צריכה להיות דעה משלכם ודרך משלכם'". לחברים היא אומרת שהחיים שלה התחילו שוב בגיל 60 - והיא נרגשת לראות מה הם יביאו איתם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו