"אני לא גיבור". עזיז (צילום: AP, חדשות)
"אני לא גיבור". עזיז | צילום: AP, חדשות

ברנדון טרנט רצח 49 מתפללים בשני מסגדים בניו זילנד במהלך מסע ההרג שאותו תיעד בשידור חי בפייסבוק. במסגד לינווד בקרייסטצ'רץ' טרנט רצח 8 מתפללים. האסון היה יכול להיות גדול עוד יותר, אך המתפלל עבדול עזיז התעמת עם טרנט והצליח להציל מתפללים רבים.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

עזיז סיפר שהוא ניסה למשוך את תשומת הלב של טרנט אליו ובכך מנע ממנו את המשך הטבח. הוא רץ אל מחוץ לבניין וגרם למחבל לרדוף אחריו.

מתאבלים על הרצח בניו זילנד (צילום: AP, חדשות)
מתאבלים על הרצח | צילום: AP, חדשות
50 בני אדם נרצחו (צילום: AP, חדשות)
49 בני אדם נרצחו | צילום: AP, חדשות

עזיז אסף נשק שטרנט השליך וכיוון אותו לעבר הרוצח. הוא לחץ על ההדק, אך לא היו כדורים במחסנית. לדבריו, טרנט נכנס לרכב והוא השליך את הנשק על החלון - מה שגרם לטענתו לרוצח להיבהל ולנסות להימלט.

טרנט, שירה למוות ב-49 מתפללים בשני המסגדים הואשם הלילה ברצח. המחבל הובא לבית המשפט בקרייסטצ'רץ' כשהוא אזוק. הוא סירב לדבר, ובמשטרה מאמינים שצפויים נגדו אישומים נוספים.

ראש ממשלת ניו זילנד אוסרת החזקת נשק (צילום: AP, חדשות)
ראש ממשלת ניו זילנד עם הקהילה המוסלמית | צילום: AP, חדשות
טרנט בבית המשפט (צילום: רויטרס, חדשות)
טרנט בבית המשפט: "צפויים עוד אישומים" | צילום: רויטרס, חדשות

ראש ממשלת ניו זילנד ג'סינדה ארדרן אישרה כי בין הקורבנות של הטבח יש גם ילדים וציינה כי המחבל תכנן להמשיך את המתקפה אך נעצר על ידי שני שוטרים מקומיים. 39 פצועים עדיין מאושפזים בבית החולים, 11 מהם עדיין במצב קשה.

מתאבלים על הרצח בניו זילנד (צילום: AP, חדשות)
מאות הניחו פרחים | צילום: AP, חדשות
הרוצח בשידור חיי שהעלה (צילום: AP, חדשות)
המחבל ברנדון טרנט. יהיו עוד אישומים | צילום: AP, חדשות

המשטרה המקומית פנתה לציבור בהודעה בטוויטר וקראה לעדים לאירוע למסור עדותם ולתרום לחקירה. "המשטרה רוצה לשמוע מכל אחד שאולי ראה, שמע או שיש לו מידע על המתקפה ב-15 במרץ", נמסר.

מאות אנשים הגיעו לאזור הטבח למחות נגד מסע ההרג הרצחני והביעו תמיכתם בקהילה המוסלמית המקומית. אחד אחרי השני הם הניחו זרי פרחים לזכר הנרצחים והביעו סולידריות עם הנפגעים.

חברת הפרלמנט: "אין הצדקה לשנאה כזו" (צילום: רויטרס, חדשות)
חברת הפרלמנט: "אין הצדקה לשנאה כזו" | צילום: רויטרס, חדשות

ראש ממשלת אוסטרליה, סקוט מוריסון, התייחס היום לטבח. "דיברנו היום על האויב האמיתי שהוא שנאה וחוסר סובלנות", אמר במסיבת עיתונאים. "זה השורש של טרוריזם וקיצוניות, עידוד שנאה וניסיון לעודד מעגל שנאה. ואנחנו עומדים כאן ביחד כדי לשבור את המעגל הזה".

ניו זילנד נחשבת לאחת המדינות הבטוחות ביותר והשקטות ביותר, זו הסיבה שהטבח האכזרי במסגד אל-נור הדהים כל כך הרבה אנשים, לא רק מקומיים - אלא בכל רחבי העולם. המדינה המומה ואנשים רבים מתקשים להשלים עם מה שקרה. "זה כל כך עצוב. זה לא צריך להתרחש במדינה שלנו. הם צריכים להרגיש בטוחים להתפלל", סיפרה עדת ראייה.

 

_OBJ

המחבל תכנן את הטבח לפרטי פרטים. הוא גם תיעד אותו בשידור חי בפייסבוק שלו. בשעות הצהריים פרץ למסגד אל-נור וצלף בדם קר במתפללים שכרעו על רגליהם ועבר מחדר לחדר. פריד אחמד, עד ראייה שחר: "ראיתי שחלק מהאנשים רצו החוצה דרך החדר שהייתי בו. וגם ראיתי כמה אנשים עם דם על גופם ואנשים שצלעו".

בשלב מסוים נתקל המחבל במעצור בנשק, הוא יצא החוצה ירה ברחוב ווידא את מותם של קורבנותיו. בעמוד הפייסבוק שלו, כתב היורה שהוא יוצא לנקום בפולשים שמאיימים על הגזע הלבן. בעולם כולו הרכינו ראש לאות הזדהות. גם ראש הממשלה נתניהו גינה את מתקפת הטרור וריבלין הביע תנחומים בשם עם ישראל.

_OBJ _OBJ _OBJ

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו