רויטרס (צילום: רויטרס, חדשות)
טראמפ, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

שגריר ארה"ב בפנמה ג'ון פיליי הודיע היום (שישי) על התפטרותו ועורר קרב גרסאות בשל הסיבות לכך. ממכתב שהגיע לידי סוכנות הידיעות רויטרס עולה כי הסיבה היא שהוא אינו יכול לכהן יותר בתפקיד תחת ממשל טראמפ אולם ממחלקת המדינה האמריקנית נמסר כי התפטרותו מגיעה על רקע סיבות אישיות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"כבר כקצין זוטר נשבעתי לשרת בנאמנות את הנשיא וממשלתו גם אם אני לא מסכים עם מדיניות מסויימת", כתב. אך בהמשך מכתבו הוסיף: "חונכתי שאם אני לא יכול לעשות זאת עליי להתפטר והזמן הזה הגיע".

"דבריו של טראמפ משקפים גזענות"

בתוך כך שר החוץ של אל סלבדור פרסם מכתב מחאה רשמי על דברי טראמפ וכינה אותם פוגעניים. גם בממשלת האיטי גינו בחריפות: "דבריו של טראמפ משקפים גזענות".

מוקדם יותר פרסמה מועצת זכויות האדם של האו"ם גינוי חריף לדברים שיוחסו לטראמפ שנאמרו בדיון סגור על מדיניות ההגירה. לפי הדיווחים טראמפ כינה את האיטי ומדינות באפריקה "מחורבנות". "אין שום מילה אחרת שאפשר להשתמש בה חוץ מ'גזענות'", אמר רופרט קולוויל דובר מועצת זכויות האדם של האו"ם. "אתה לא יכול לפטור מדינות שלמות כ'מחורבנות' ומשום שהאוכלוסייה אינה לבנה היא לא רצויה".

עם זאת הנשיא הכחיש שאמר את הדברים. "אף פעם לא אמרתי שום דבר גנאי על האיטי, שהיא כמובן מדינה ענייה ומתוסבכת", הוסיף טראמפ. "יש לי יחסים נפלאים עם האיטי, מעולם אמרתי שייקחו אותם, זוהי בדייה של הדמקורטים. כנראה צריך להקליט פגישות עתידיות - לצערי אין אמון!".