"אם נישאר - זה בגלל ישראל" (צילום: רויטרס, חדשות)
"דברים גזעניים", ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

מועצת זכויות האדם של האו"ם גינתה את דבריו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על המהגרים מהאיטי ואפריקה וכינתה אותם "גזעניים". זאת לאחר שהנשיא קרא למדינות אלו "מחורבנות".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הדברים שאמר טראמפ בישיבה סגורה דלפו לתקשורת ועוררו את זעמם של רבים. "אין שום מילה אחרת שאפשר להשתמש בה חוץ מ'גזענות'", אמר רופרט קולוויל דובר מועצת זכויות האדם. "אתה לא יכול לפטור מדינות שלמות כ'מחורבנות' ומשום שהאוכלוסייה אינה לבנה היא לא רצויה".

"צריכים להביא אנשים ממקומות כמו נורבגיה"

טראמפ התבטא כך לאחר שהמחוקקים הציעו להשיב את ההגנות המשפטיות למהגרים מהאיטי, אל-סלבדור ומדינות אפריקה, כחלק מתכנית הגירה רחבה. אדם שנכח בדיון אישר לכתב ה"וושינגטון פוסט" כי הנשיא אכן התבטא כך. "למה אנחנו מאפשרים לכל האנשים האלה, ממדינות מחורבנות לבוא לכאן?", שאל הנשיא את הנוכחים בדיון בחדר הסגלגל. "אנחנו צריכים להביא לפה יותר אנשים ממקומות כמו נורבגיה", קבע.

האיטי לאחר ההוריקן שפקד את המדינה (צילום: רויטרס)
האיטי לאחר ההוריקן שפקד את המדינה | צילום: רויטרס

ממשל טראמפ החליט לאחרונה לסיים את המעמד המיוחד שניתן לאזרחי מדינות כמו האיטי ואל סלבדור, שהגיעו לארה"ב לאחר שהמדינות בהן התגוררו ספגו אסונות טבע קשים. ההערה של טראמפ זעזעה את הנוכחים בחדר, ודוברות הבית הלבן לא הכחישה כי אכן אמר את הדברים, ככל הנראה מתוך אמונה שהאמירה דווקא תתקבל בחיוב בקרב תומכיו.

"יש בוושינגטון פוליטיקאים שבוחרים להילחם עבור מדינות אחרות, אבל הנשיא טראמפ תמיד נלחם עבור האמריקנים", אמר דובר הבית הלבן ראג' שה. "הנשיא יאשר תכנית הגירה רק במידה והיא תשים קץ להגרלות הוויזה ו-'מהגרי שרשרת', שתי תכניות שפוגעות בכלכלה שלנו ומאפשרות לטרוריסטים להיכנס למדינה".

פוליטיקאים רבים מיהרו לגנות את אמירתו של הנשיא, כשהם מכנים אותה "לא אמרקינית", וכזו שנוגדת את מדיינות ההגירה בה דבקה ארה"ב מזה שנים, הרוצה להיטיב עם אלו הזקוקים ביותר לסיוע. "ההורים שלי הגיעו מאחת המדינות הללו", צייץ יו"ר הוועידה הדמוקרטית, טום פרז.