רה"מ הפולני באנדרטת ארגון שסייע לנאצים (צילום: חשבון הטוויטר של משרד ראש הממשלה הפולני‎)
מורבייצקי מניח זר באנדרטה | צילום: חשבון הטוויטר של משרד ראש הממשלה הפולני‎

ראש ממשלת פולין מטאוש מורבייצקי ממשיך לעורר מחלוקות ולגרום להחרפת המשבר עם ישראל: בתמונה שהעלה לחשבון הטוויטר של משרד רה"מ הפולני אמש (מוצ"ש), שעות לפני התבטאותו המקוממת על "פושעים יהודים בשואה", נראה מורבייצקי מבקר באנדרטה לזכר הרוגי ארגון ששיתף פעולה עם הנאצים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ראש ממשלת פולין הניח זר באנדרטה לזכר חללי בריגדת "הרי הצלב הקדוש", ארגון מחתרת פולני-לאומני ששיתף פעולה עם הנאצים ואף נהנה מתמיכת הגסטאפו במלחמת העולם השנייה.

הציוץ הועלה אתמול בחשבון הטוויטר הרשמי של ראש ממשלת פולין בשפה הפולנית, לפני התבטאותו המקוממת של מורבייצקי על כך שהיו גם פושעים יהודים בשואה. בציוץ בשפה הפולנית נכתב כי ראש הממשלה הניח זר והדליק נרות זיכרון על "קבריהם של חיילי הגדוד".

מורבייצקי עורר סערה אתמול במהלך כנס הביטחון במינכן כשהתייחס ל"חוק השואה" כשסיפק אמירה שנויה מקוממת: "לא נעניש את מי שיגיד שהיו פושעים פולנים בשואה כי אכן היו כאלה - כפי שהיו גם פושעים יהודים בשואה".

את הדברים אמר מורבייצקי בתגובה לשאלתו של העיתונאי רונן ברגמן מהעיתון "ידיעות אחרונות", שסיפר על אמו, ניצולת השואה שנולדה בפולין, ושאל את ראש הממשלה האם העובדה שידבר על נושא זה תהפוך אותו לעבריין.

מורבייצקי ביקש להבהיר כי מי שיטען שהיו פושעים פולנים בשואה לא ייענש. הוא ציין כי בנוסף לפולנים, גם יהודים, רוסים ואוקראינים שיתפו פעולה עם הנאצים. בהמשך סיפר ראש הממשלה על המאמצים של אנשי פולין להציל יהודים במהלך המלחמה.

ראש הממשלה נתניהו גינה את הדברים של עמיתו הפולני ואמר כי "יש פה בעיה של חוסר הבנה של ההיסטוריה וחוסר רגישות לטרגדיה של עמנו, אני מתכוון לדבר איתו בהקדם".