אירן במסר למערב (צילום: רויטרס, חדשות)
מצעד צבאי באירן, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

המתיחות בין וושינגטון לטהרן נמשכת: באירן הבהירו היום (שבת) כי אירן לא תקבל שום שינוי בהסכם הגרעין - לא עכשיו ולא בעתיד, בעקבות קריאת טראמפ לערוך שינויים דחופים בנושא. בכיר בפרלמנט האירני אף הצהיר היום כי "אירן פועלת ותמשיך לפעול על פי האינטרסים הלאומיים שלה" - וציין כי טהרן "לא תיקח שום צעד אחורה" בכל הנוגע למדיניות פתיוח יכולות הטילים הבליסטיים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הבכיר, עלאדין בורוג'רדי, אמר בריאיון לסוכנות ISNA האירנית כי "יכולת בליסטית היא הגורם המרתיע היחיד מול איומי האויבים, במצב בו אירן הסכימה שלא להחזיק בנשק גרעיני ולא להשתמש בנשק להשמדה המונית כמו נשק ביולוגי או כימי". לדבריו, אירן מתנגדת לנשקים הרסניים מסוג זה.

בורוג'רדי, שעומד בראש ועדת הביטחון בפרלמנט האירני ובראש ועדת מדיניות החוץ, לעג לנשיא ארה"ב וטען: "למרות כל ההתרברבויות שלו, הוא נאלץ שוב לחתום על ההקלה בסנקציות".

עלאדין בורוג'רדי (צילום: רויטרס)
בורוג'רדי, ארכיון | צילום: רויטרס

לדבריו, "בזמן שמדינות אירופאיות רבות, בהן החותמות על הסכם הגרעין, מחו על התנהגות הנשיא טראמפ - הוא ממשיך להפר את ההסכם והוא נחשב למבצע ההפרות החמורות ביותר בהסכם". הבכיר הוסיף ואמר כי העיצומים הכלכליים שהוטלו על 14 חברות ואישים אירניים היא "לא מידתית" ומהווה הפרה נוספת להסכם הגרעין.

"הדרישות של טראמפ - לא מקובלות" (צילום: רויטרס)
טראמפ וזריף, ארכיון | צילום: רויטרס

"טראמפ הפיץ שנאה והיא מופנית גם אליו"

הבכיר האירני אף התייחס לסערה האחרונה שעורר טראמפ, בה כינה לפיו הדיווח את האיטי ומדינות נוספות "מדינות מחורבנות". לדברי הבכיר, טראמפ הוא "הנשיא השנוא ביותר בהיסטוריה האמריקנית והשנאה שלו חצתה גבולות והפכה לתופעה עולמית. הוא העליב גם את השחורים והפיץ שנאה בעולם - וכעת היא מופנית גם כלפיו".

בהודעה מטעם משרד החוץ האירני נאמר כי אין בכוונת אירן לעשות שום צעד נוסף מעבר להתחייבויותיה בהסכם, ושאינה מוכנה לקשור את הסכם הגרעין לסוגיות אחרות שעל הפרק. ההודעה האירנית הגיעה בעקבות הכרזת טראמפ אתמול, שהבהיר כי מדובר בפעם האחרונה בה הוא מאריך את ההקלות, אם ההסכם לא יתוקן.

שר החוץ האירני מוחמד זריף דחה בתוקף את האולטימטום האמריקני וכתב בעמוד הטוויטר שלו: "המדיניות של טראמפ וההודעה שלו היום מסתכמות במאמצים נואשים לחתור תחת הסכם רב-צדדי ומוצק". לדבריו, הסכם הגרעין אינו ניתן לשינוי, כל שכן לביטול. "במקום לחזור על רטוריקה מעייפת, ארצות הברית חייבת להביא את עצמה לציות מלא של ההסכם, בדיוק כמו אירן".