טראמפ: "מצפה מאוד לפגישה" (צילום: רויטרס, חדשות)
יוסיף בהקלות אך דורש שינוים, טראמפ | צילום: רויטרס, חדשות

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הודיע הערב (שישי) שהוא ממשיך בהקלת הסנקציות על אירן, בהתאם להסכם הגרעין שנחתם עמה ב-2015, אותו כינה במספר רב של הזדמנויות "ההסכם הגרוע בהיסטוריה". עם זאת, הקציב הנשיא האמריקני ארבעה חודשים בהם יערוך שינויים בהסכם שאם לא יתקבלו הוא יפרוש ובנוסף ציין כי זו הפעם האחרונה שוושינגטון מאריכה את ההסכם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בתוך כך הודיע משרד האוצר האמריקני כי הטיל סנקציות על 14 אישים וישויות אירניים בגין הפרה של זכויות אדם - ככל הנראה על רקע דיכוי גל ההפגנות האחרון שפרץ במדינה במהלכן נהרגו כ-21 מפגינים ברחבי הרפובליקה האסלאמית.

באוקטובר האחרון קבע טראמפ כי אירן הפרה את "רוח הסכם הגרעין" וקרא לקונגרס להטיל סנקציות חדשות על משמרות המהפכה. הדיווחים על ביטול אפשרי של הסכם הגרעין בידי טראמפ עוררו חשש כבד במערב והובילו לפעילות דיפלומטית אינטנסיבית בנושא.

בנאומו טראמפ לא הודיע על נסיגה מההסכם, אלא אמר שהיא לא עמדה ברוחו, קרא לפיקוח הדוק יותר על מתקני הגרעין שבשטחה וביקש לאפשר להטיל סנקציות על משמרות המהפכה. "אני אמון על ביטחון העם האמריקני", אמר. "ההיסטוריה מראה שככל שהאיום נמשך כך הוא הופך לחמור יותר. לכן כשנכנסתי לבית הלבן הוריתי על שינוי מדיניות והיום אני מודיע על מספר צעדים משמעותיים כתגובה לאיום האירני".

המחאה החברתית השנה באירו (צילום: Sky News, חדשות)
מחאות באירן | צילום: Sky News, חדשות

גל המחאות האחרון שפרץ בחודש שעבר באירן העלה את ארצות הברית ואת משמרות המהפכה באירן על מסלול התנגשות נוסף. טראמפ התייצב לימין המפגינים ואמר כי "כל העולם מבין שהאנשים הטובים באירן רוצים שינוי. מנהיגי אירן חוששים מכך יותר מכל, מלבד העוצמה הצבאית של ארצות הברית". עוד הוסיף: "משטרים מדכאים לא ימשיכו לנצח, יגיע היום בו העם האירני יעמוד בפני בחירה והעולם כולו צופה".

טהרן תקפה את הבעות התמיכה מצד בכירים בממשל האמריקני וכינתה אותן "זולות וחסרות תוקף". "העם האירני אינו רואה שום ערך בטענות האופורטוניסטיות של הבכירים האמריקנים ושל טראמפ עצמו", הטיח דובר משרד החוץ של אירן, בהראם קאסמי. "הבכירים האמריקנים אינם נמצאים במקום שבו הם יכולים להביע אהדה עם העם האירני האדיר והחכם".