הסמל האסור בגרמניה, ארכיון
"לא צלב קרס ולא מגן דוד במגרשים" | צילום: רויטרס, חדשות

סערה בבריטניה וזעם בקרב הקהילה היהודית בעקבות התבטאות מעוררת מחלוקת של יו"ר ההתאחדות לכדורגל: מרטין גלן התייחס היום (שני) לנושא השימוש בסמלים פוליטיים על חולצות של שחקני כדורגל ועשה השוואה מקוממת בין מגן דוד לצלב קרס. "יש לנו חוק על סמלים ואנחנו לא רוצים אותם בכדורגל, לא צלב קרס ולא מגן דוד". לאחר שהדבר עורר גינויים ותגובות נזעמות גלן הביע התנצלותו על ההשואה שעשה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

גלן אמר את הדברים כשנשאל על עמדת ההתאחדות לגבי הבחירה של מאמן מוליכת הפרמייר-ליג מנצ'סטר סיטי ומאמן ברצלונה לשעבר פפ גווארדיולה, להגיע למשחק כשהוא עונד על ידו סרט צהוב שמסמל הזדהות עם שאיפת קטלוניה לעצמאות ומנהיגיה הפוליטיים העצורים בספרד.

יו
יו"ר התאחדות הכדורגל האנגלית, מרטין גלן | צילום: AP

הוא הסביר על השינוי בחוק לגבי שימוש בסמלים פוליטיים ואמר כי "שינינו את החוק כך שסמלים כמו הפרג (שבא לציין את זכרם של הבריטים שנהרגו במלחמת העולם) הם בסדר, אבל סמלים שגורמים לפילוג וכאלה המעוררים רגשות דתיים חזקים כמו מגן דוד, הפטיש והמגל וצלב קרס - אותם אנחנו לא רוצים לראות".

התבטאותו של יו"ר ההתאחדות האנגלית עוררה זעם בקרב הקהילה היהודית באנגליה ובהנהגתה הגדירו את דבריו "לא ראויים ופוגעניים". גם בהסתדרות הציונית העולמית תקפו את גלן, וממלא מקום יושב ראש הארגון, יעקב חגואל, אמר כי "ההשוואה הצינית וחסרת ההתחשבות בין מגן דוד לצלב קרס היא לעג להיסטוריה ואינה מתקבלת על הדעת".

"אני מצפה מאדם במעמדו להבדיל בין סמלו הנצחי של עם ישראל לבין סמל שמייצג את התגלמות הרוע והשנאה בעולם", הוסיף חגואל. "אני מזמין את גלן לביקור במחנות ההשמדה או ביד ושם בכדי לעמוד מקרוב על ההבדלים".

לאחר הסערה שעורר, גלן הביע חרטה: "אני רוצה להתנצל בפני כל מי שנפגע מדבריי על סמלים פוליטיים ודתיים בכדורגל, וספציפית על ההשוואה שעשיתי בין צלב קרס למגן דוד החשוב לכל היהודים בעולם. אדבר עם הנהגת הקהילה היהודית כדי להביע את התנצלותי באופן אישי".