מייקל פלין, ארכיון (צילום: רויטרס)
התפטר. מייקל פלין | צילום: רויטרס

הטלטלה הראשונה בממשל טראמפ - והמועמדים החדשים: הלילה (בין שני לשלישי) התפטר מייקל פלין, היועץ הבכיר של הנשיא האמריקני לנושאי ביטחון לאומי - לאחר שניסה להסתיר את שיחותיו עם השגריר הרוסי, שנערכו זמן קצר לפני שמונה. פלין כיהן בתפקיד 24 ימים בלבד, ובממשל טראמפ כבר עומלים על רשימת מועמדים חדשה - אם כי הליך המינוי לא צפוי להיות פשוט. בכיר רוסי טוען כי ההתפטרות עשויה להצביע על כך שטראמפ "נדחק לפינה" או שממשלו עוין את רוסיה, וזאת בניגוד לשבחים שחלק טראמפ לפוטין בעבר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לפי הדיווח ברשת CNN, פלין הגיש את התפטרותו לאחר שהוזהר במהלך הלילה על ידי משרד המשפטים האמריקני לגבי שיחות שקיים עם השגריר הרוסי בדצמבר האחרון, ובכירים במשרד הזהירו את הנשיא כי פלין אף עלול להיות חשוף לסחיטה מצד רוסיה בשל נסיונותיו להסתיר את המעשה. פלין הכחיש את קשריו עם השגריר הרוסי גם בפני הצוות שלו עצמו, וכשנחשף כי אכן שוחח עמו לגבי הסנקציות שהוטלו על רוסיה - דבר האסור על פי חוק, שכן בעת קיום השיחות טרם כיהן בתפקיד ממשלתי רשמי - העמיד רבים בממשל בעמדה מביכה.

בין האנשים שהגנו על פלין בעבר נמנה גם סגן הנשיא, מייק פנס, שאמר למקורבים כי היועץ הבכיר שיקר לו בנושא. "כחלק מחובותיי כיועץ לביטחון לאומי הנכנס, קיימתי מספר שיחות טלפון עם עמיתים זרים, שרים ושגרירים", כתב פלין במכתב ההתפטרות הרשמי. "השיחות נועדו לאפשר מעבר שלטון חלק ולהתחיל בבניית הקשרים ההכרחיים בין הנשיא ויועציו לבין מנהיגים זרים". פלין טען כי מדובר ב"נוהל סטנדרטי בכל העברת שלטון בהיקף כזה".

דונאלד טראמפ עם מייק פנס (צילום: רויטרס, חדשות)
קיבלו את ההתפטרות. טראמפ ופנס | צילום: רויטרס, חדשות

"תמיד פעלתי ביושרה וכנות"

עם זאת, הודה פלין, "בשל הקצב המהיר של האירועים, תדרכתי לצערי שלא במתכוון את סגן הנשיא מייק פנס ואחרים במידע חלקי לגבי שיחותיי עם השגריר הרוסי. אני התנצלתי בכנות בפני הנשיא וסגנו, והם קיבלו את התנצלותי". פלין ציין כי במהלך 33 שנותיו בצבא וגם בכהונתו הקצרה לצד טראמפ "תמיד ביצעתי את משימותיי במלוא היושרה והכנות לכל מי ששירתתי תחתיו, כולל נשיא ארצות הברית".

"אני מגיש את התפטרותי, גאה לשרת את ארצנו בדרך מכובדת זו", הוסיף. "אני אסיר תודה ששירתתי תחת הנשיא טראמפ, ששינה את המדיניות האמריקנית באופן יסודי תוך שלושה שבועות בלבד, כדי לחזק את המנהיגות האמריקנית בעולם". היועץ הודה לנשיא טראמפ על נאמנותו האישית והביע אמון שהנשיא וצוותו "יירשמו בהיסטוריה כאחד מהממשלים הגדולים בתולדות ארצות הברית, ואני בטוח שהעם האמריקני ייצא נשכר מעבודתם המשותפת שנועדה להפוך את אמריקה לגדולה שוב".

מי שולט באמת באמריקה? (צילום: רויטרס)
דרמה בצמרת הממשל האמריקני | צילום: רויטרס

ברוסיה טוענים: ההתפטרות - שינוי מדיניות

מחוקק רוסי בכיר, קונסטנטין קוזצ'ב, טען הבוקר כי התפטרותו של פלין מעידה על כך ש"טראמפ נדחק לפינה או שהממשל שלו נגוע בתחושות אנטי-רוסיות". קוזצ'ב, שמכהן כיו"ר ועדת היחסים הבינלאומיים של הבית העליון של הפרלמנט, אמר לסוכנות הידיעות RIA Novosti כי ייתן שטראמפ "לא השיג את מלוא העצמאות, או שהממשלה כולו מוטה נגדנו מהצמרת עד התחתית".

ברשת AP דווח כי טראמפ כבר בחר בקית' קלוג, לוטננט גנרל בדימוס בעל רקורד ביטחוני נרחב, למלא זמנית את מקומו של פלין. יועץ בכיר לממשל טראמפ אמר כי קלוג הוא אחד משלושת המועמדים הסופיים לכהן בתפקיד. קלוג מונה לאחרונה לראש הסגל של המועצה לביטחון לאומי, וייעץ לטראמפ - לצד פלין - בנושאי מדיניות חוץ בזמן הקמפיין. הוא גם הוזכר כמועמד לתפקיד היועץ לביטחון לאומי, לפני שפלין מונה לתפקיד.

קלוג היה הקצין הבכיר ברשות המפקחת של הקואליציה האמריקנית בעירק - גוף הממשל הזמני שכיהן במדינה לאחר הפלת משטרו של סדאם חוסיין ב-2003. כמו כן הוא עבד כסגן נשיא בחברת הטכנולוגיה הביטחונית CACI International.

ימונה לתפקיד? דייוויד פטראוס (צילום: רויטרס)
ימונה לתפקיד? דייוויד פטראוס | צילום: רויטרס

מועמד נוסף לתפקיד הקבוע, לפי רשת AP, הוא דייוויד פטראוס - הגנרל המעוטר שעמד בעבר בראש ה-CIA ופרש מתפקידו לאחר שנחשף כי העביר מידע מסווג לביוגרפית שלו, שהפכה גם למאהבת שלו. טראמפ שיבח רבות את פטראוס במהלך הקמפיין, והוא אף הוזכר כמועמד למשרת מזכיר המדינה.

המועמד השלישי לתפקיד, לפי הדיווחים, הוא סגן האדמירל בדימוס רוברט הארווארד, איש כוחות "אריות הים". הארווארד שימש כסגן מפקד הפיקוד המרכזי של צבא ארה"ב תחת ג'יימס מאטיס - מזכיר ההגנה של טראמפ. כמו כן הוא שירת במועצה לביטחון לאומי בתקופת הנשיא ג'ורג' וו. בוש ועובד במרכז הלאומי למאבק בטרור. ב-2013 הוא פרש לאחר שירות של קרוב ל-40 שנה בצי האמריקני, והחל לעבוד כבכיר בחברת "לוקהיד מרטין" באיחוד האמירויות.